Belediye Şoför Alım İlanlarındaki Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

İl ya da ilçe belediye başkanlıkları hizmet anlayışını geliştirmek ve vatandaşlara daha iyi hizmet sağlamak için çeşitli kadrolarda personel alımı yapmaktadır. Bu personel alımlarından en sık yapılanı da şoför alımlarıdır. Belediye başkanlıkları şoför alımlarında başvuru koşullarına psikoteknik belgesi olma şartı eklemektedir. Peki Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? işte tüm detaylar haberimizde.

GENEL 22.09.2019, 16:50
Belediye Şoför Alım İlanlarındaki Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Belediyeler açtıkları kadrolara en iyi personeli seçmek için çeşitli şartlar öne sürmektedir. Bu şartlar kadrolara göre farklılık gösterirken her kadronun belli başlı kemik şartları vardır. Örneğin güvenlik görevlisi kadrosunda alım yapacak bir belediye aday personellerden güvenlik görevlisi kartı istemektedir. Bu şart çoğu personel alım ilanlarında aynıdır ve sağlanması gereken temel şartlardandır.

Güvenlik görevlisi alım ilanında olduğu gibi şoförlük alım ilanında da sağlanması gereken şartlar mevcuttur. Bu şartlardan en başta geleni ehliyet, src belgesi ve psikoteknik belgesidir. 

Psikoteknik Belgesi tam olarak nedir? 

Psikoteknik belgesi alma aşaması zihinsel, muhakeme, algılama, farkındalık gibi temel değerlendirme süreçlerinin ardından gerçekleşmektedir. Psikoteknik değerlendirmenin amacı, şoför adaylarında bulunması gereken sağlıklı araç kullanmalarını gerçekleştiren zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerini test yöntemleriyle ölçüp bu sonuçları değerlendirmektir. Bu kapsamda şoför adayları, farklı farklı değerlendirme aşamalarından geçmektedir.

Bu belgeyi almak için belirli bir ücreti değerlendirmeyi yapan firmalara ödemek gerekmektedir. Bu icreti firmanın bulunduğu il sağlık müdürlüğü belirlemektedir. İlden ile farklı ücret tarifesi ortaya çıkmaktadır. Psikoteknik belgesi için çıkarılan ücret ortalama 130-190 TL arasında bir ücrettir. Bu belgeyi alarak ilanda aranan şartları sağlama konusunda önemli adım atılmış olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)