Bedelliyi Kapsayan Torba Yasada Başka Neler Var

Milyonlarca insanın beklediği bedelli askerlik düzenlemesini kapsayan torba yasada, toplumum genelini ilgilendiren pek çok düzenleme yer alıyor.

GENEL 18.07.2018, 19:01
Bedelliyi Kapsayan Torba Yasada Başka Neler Var

İşte O Düzenlemeler

Torba yasada şu düzenlemeler yer alıyor:

  • 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar, 15 bin TL bedel ödemek ve 28 gün askerlik yapmak kaydıyla bedelli askerlik yapabilecekler.
  • Kanal İstanbul projesi yap işlet devret yöntemiyle ihaleye çıkarılacak.
  • Yasa dışı bahis oyunlarının önüne geçmek amacıyla spor totonun dağıtacağı büyük ikramiye artıyor.
  • Sağlık personeline yıpranma hakkı tanındı. Sağlık personelleri ağır işlerde çalışan personeller gibi 60 gün yıpranma hakkı kazanacak.

Torba yasa ile yapılan düzenlemeler olağan yasalardan farklı usullerle çıkarılıyor. Milletvekilleri tarafından verilen ve ayrı ayrı konularda düzenleme içeren teklifler tek bir yasa metnine dönüştürülüyor. Düzenlemeler madde olarak değil bölümler halinde görüşülüyor. Görüşmeler komisyonlarda değil, Genel Kurul’da önergelerle yapılıyor.

En Önemli Düzenleme Bedelli Askerlik

Torba yasada yer alan en önemli düzenleme bedelli askerlik olarak kamuoyuna yansıdı. Çünkü şu anda askerlikle ilişkisi olan 5 milyon 448 bin kişi bulunuyor. 2019 yılında silâhaltına alınacak olanların sayısı ise 360 bin 869 kişi olacak. Yani 5 milyon kişiye askerlik için ihtiyaç yok. Bu kişilerin bedelli askerlik uygulaması ile eritilmesi hedefleniyor. Bu sebeple de şimdiye kadarkilerin aksine bedelli askerlikte yaş ve bedel sınırı alt sınırda tutuldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)