Bedelli Öğretmenlere Erteleme Hakkı

Öğretmenler için getirilen yarıyıl ve yaz tatiline erteleme uygulamasından önce başvuruda bulunup celp dönemi açıklanan kişiler için erteleme imkânı doğdu.

GENEL 01.10.2018, 21:20
Bedelli Öğretmenlere Erteleme Hakkı

Askerlik Şubesine Başvurulacak
Milli Eğitim Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı arasında gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde öğretmenlere bedelli celplerini erteletme hakkı gelmişti. Ancak bu erteletme hakkının doğmasından evvel başvuruda bulunup celp dönemi belli olan öğretmenler de bulunuyordu. İşte bu öğretmenlere de erteleme hakkı getirildi. Böylelikle bedelli öğretmenler yaz tatili ya da yarıyılda askere gidebilecek. 21 dönemlik temel eğitimi alan bedelli öğretmenler daha sonra da terhis edileceklerdir. 

Ancak bu erteleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin bağlı bulundukları askerlik şubesine giderek talepte bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde ilan edilen celp döneminde gitmeleri gerekecektir. Bu ise eğitim öğretim döneminden 1 ay kadar uzak kalmaları anlamına gelecek. Bu sadece öğretmenler için değil aynı zamanda öğrenciler için de son derece önem arz ediyor. Böylelikle eğitimlerinden geri kalmamış olacaklar. 

Celp dönemi belirlenen öğretmenlerin geç kalmadan askerlik şubesine başvuruda bulunmaları gereklidir. ilgili anlaşma gereği işlemler kısa süre içerisinde tamamlanacak ve bu sorun çözülecektir. Celp dönemi belli olmayan öğretmenlerin celp dönemleri ise bu husus göz önünde bulundurularak belirlenecektir. Eğer halen daha eğitim dönemi içerisine denk gelen var ise bu kişiler de askerlik şubeleri aracılığıyla sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)