Bedelli Askerlikte 21 Gün Eğitim Teklif Edilecek

Bedelli askerlik düzenlemesinde yer alan 28 gün eğitim şartı kamuoyunun tepkisini topladığı için revize edilecek.

GENEL 23.07.2018, 22:08
Bedelli Askerlikte 21 Gün Eğitim Teklif Edilecek

28 Gün Yerine 21 Gün Olabilir

Bedelli askerlik için 25 yaş şartı, 15 bin TL bedel ödemek ve 28 gün temel eğitim alma şartları ile meclise sunulmuştu. Ancak temel eğitim şartı çalışanlar, öğrenciler, ailesine bakmakla yükümlü olanlar gibi kişiler için sorun yaratmıştı. AK Partili bazı milletvekilleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bazı diğer siyasiler de 28 günün kaldırılması yönünde görüş açıklamıştı. Bu yaşananlardan sonra AK Parti teklifi revize etmeye karar verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, temel eğitim süresinin 28 günden 21 güne çekilmesi için Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na teklif sunacaklarını açıkladı. Bu teklif gün içinde görüşülecek. Önceki uygulamada 28 gün temel eğitimin 3 günü izin hakkı tanınıyordu. Yani askerler 25 gün izinsiz şekilde eğitimlerini tamamlayabiliyorlardı. Teklif kabul edilirse izin hakkı olup olmayacağı henüz belli değil.

Diğer Şartlar Korunuyor

AK Partili Muş yaptığı açıklama ile kamuoyundaki tartışmalar, siyasetteki tartışmalar ve TSK’nın şimdi ve gelecekle ilgili planlaması nedeniyle 28 gün temel askerlik teklifini 21 güne çekmeye karar verdiklerini söyledi. İlgili teklif bugün görüşülecek.

Bedelli yasasında bulunan 3 şart 25 yaş, 15 bin TL ve 28 gün askerlik idi. Yaş ve bedele ilişkin bir düzenleme ise olmayacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)