Bedelli Askerlik Yapanın İzin Ve Tazminat Hakları Ne Olacak

Bedelli askerlik düzenlemesinden 1,5 milyon genç yararlanacak. Peki, bu kişilerin ücretsiz izin, kıdem tazminatı gibi haklarında neler değişecek?

GENEL 26.07.2018, 20:00
Bedelli Askerlik Yapanın İzin Ve Tazminat Hakları Ne Olacak

Ücretsiz İzin

Bedelli askerlik yapanların gideceği 21 gün eğitim süresi boyunca ücretsiz izinli sayılacaklar. Bu dönemde prime esas kazanç olmadığından işveren tarafından sigorta primi de ödenmeyecek. Bu 21 gün emeklilik hesabına dahil edilemeyecek. GSS bakımından hak devam ettiğinden sağlık sigortası devam edecek. Bu süreç içinde kişilerin işe giriş çıkışları yapılamayacak.

Ücretli İzin

21 günlük eğitim için çalışanlar ücretli yıllık izinlerini kullanabilirler. Böylece maaş almaya devam edecekleri gibi sigortaları ödenir ve emeklilik devam eder. Bu yöntemden yararlanmak isteyenlerin en az 5 yıllık kıdeme sahip olmaları gerekiyor.

Kıdem Tazminatı

21 gün boyunca ücretsiz izinli sayılanlar için kıdem tazminatı alınamaz, çünkü işten ayrılma yoktur. Bedelliye gitmek isteyen işten çıkarsa ve bir yıldan fazla çalışmaya sahipse kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır. İhbar tazminatı alınamaz ve kişi döndükten sonra şartları sağlıyorsa işsizlik maaşı alabilir.

İşe Dönme

Muvazzaf askerlik hizmetinin bitiminde en fazla iki ay içinde kişi eski işine dönmek isteyebilir. İşveren başvurması halinde işveren uygunsa eski işinde, değilse benzeri işlerde, boş kadro yoksa boşalacak ilk işte işe almak zorundadır. İşe alabilecek olmasına rağmen işe almayan işveren çalışanın 3 katı tazminat öder.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)