Bedelli Askerlik Ücreti 31 Bin 343 Olarak Belirlendi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı canlı yayın programında yeni askerlik sistemine dair tüm detayları paylaştı.

GENEL 08.03.2019, 20:24 08.03.2019, 20:30
Bedelli Askerlik Ücreti 31 Bin 343 Olarak Belirlendi

Eğitim Seviyesine Göre Temel Eğitim 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milyonlarca kişinin merakla beklediği yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları paylaştı. Bakan Akar, bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendiğini ve bu ücretin her 6 ayda bir memur maaşına yapılan artış kadar artacağını aktardı.

Bakan Akar, bu sistem üzerinde çok çalıştıklarını aktardı ve öngörülebilir, tek tip ve modern bir sistemin ortaya çıkarıldığını ifade etti. Böylelikle gençlerimiz sürekli olarak bedelliden faydalanma imkanı elde edebilecek. Ancak senelik olarak belirlenen kontenjanın aşılması durumunda kişiler arasında kura çekilecek ve böylelikle bedelliye gidecek kimseler belirlenecektir. 

Yeni sistemde eğitim seviyesine göre temel askerlik eğitimlerinin süresi de farklılık gösterecektir. lisans mezunu olan adaylar iki ay boyunca temel askerlik eğitimi alacak. Sonrasında ise bedelli askerlik hizmetinden istifade etmek mümkün olacaktır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ise 5.113 Euro ücret ödeyerek bedelli askerlik imkanından faydalanabilecek. Askerlere temel eğitim süresi boyunca harçlık verilecek sonrası için ise maaş verilmeye başlanacak.

Yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onay vermesi ile birlikte yürürlüğe girecektir. Eğer Cumhurbaşkanı birtakım değişikliklerin yapılmasını talep ederse değişiklikler yapıldıktan sonra kamuoyuna yeniden açıklama yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (15)
Nevzat elmas 2 yıl önce
12 ay için 15 bin bedel ödendi
6 ay için 31.343 bin bedel isteniyor gerçekten çok büyük haksızlık
VATAN SEVER 2 yıl önce
Yine zengine yaradı bu yasa , kardaş imza toplansın düşürülsün bu ücret 18 bin TL yeterli
Keremcanpolat 2 yıl önce
Geçen bedeli 15 bin TL bu 31 bin tl yine zenginlere yaradı biz garibanlara bir şey yok yazık
Ucz 2 yıl önce
Cok para ya gencleri dusunun biraz
Nevzat elmas 2 yıl önce
Büyük bi adaletsizlik
AHMET BOZKURT 2 yıl önce
Bedelin yüksek tutulması büyük bir haksızlıktır.Bu bedeli Fakirler ödeyemeyecek.Zengin çocukları ise askerlik yapmayacaklardır.Bu düzenleme kesinleşmeden yeniden gözden geçirilmelidir.
burak g 2 yıl önce
cok para be aga
Burak 2 yıl önce
Bu ülke de asgari ücretin altinda maaş alan gençler var ayip sizin bu yaptiginiz yine kendinize göre kanun cikardiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın