Bedelli Askerlik Tamam

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli bedelli askerlik tasarısının tamam olduğunu ve 4-5 farklı alternatifin bulunduğunu aktardı.

GENEL 23.06.2018, 00:24
Bedelli Askerlik Tamam

Seçimden Sonra Cumhurbaşkanı Onay Verecek

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli katıldığı canlı yayın programında bedelli askerlik ile ilgili soruları yanıtladı. Canikli bedelli askerlik ile ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını aktardı. 4-5 farklı alternatifin bulunduğunu belirten Canikli, seçimlerden sonra cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat vermesi halinde kısa süre içerisinde uygulamaya konacağını belirtti.

Canikli alternatifler arasında bedelli yaşı, fiyatı, paranın nereye aktarılacağı gibi hususlar bulunduğunu aktardı. Canikli bunları farklı şekillerde kombine ettiklerini ve son kararı Erdoğan’ın vereceğini aktardı.

Askere Gidilmeyecek

Bakan Canikli 4 ya da 5 farklı alternatifin bulunduğunu aktardı ancak tüm bu alternatiflerin ortak noktasının askere gidilmemesi olduğunu belirtti. Bu kapsamda hangi alternatif hayata geçirilirse geçsin bedelliden faydalanan kimseler askere gitmeyecekler. Ancak bunun haricindeki yaş ve fiyat gibi konular belirsizliğini koruyor.

24 Haziran seçimlerinin gerçekleşmesi ile birlikte bedelli askerliğin hayata geçirilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce de bedelli askerlik ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş ve kendi zamanında sadece bir defa bedelli çıkacağını belirtmişti. Dolayısıyla seçimin sonuçları ne olursa olsun bedelli askerliğin çıkacağını kesin gözüyle bakılıyor diyebiliriz. Ancak şartlarının nasıl olacağı merakla bekleniyor. Bedelli bekleyen gençler böylelikle önlerinde engel olarak gördükleri askerlikten de kurtulma imkanına kavuşabilecekler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)