Bedelli Askerlik Ödemelerine Zam Geldi

2020 yılına ait Temmuz ve Aralık ayı dönemlerine ait bedelli askerlik ücretleri belirlendi. Yapılan katsayı değişiklikleri ile birlikte bedelli askerlik ücretleri 37 bin 70 liraya olarak belirlendi.

GENEL 05.08.2020, 13:33
Bedelli Askerlik Ödemelerine Zam Geldi

Bedelli Askerlik Ödemelerine Zam Geldi

2020 yılına ait Temmuz ve Aralık ayı dönemlerine ait bedelli askerlik ücretleri belirlendi. Yapılan katsayı değişiklikleri ile birlikte bedelli askerlik ücretleri 37 bin 70 liraya olarak belirlendi.

Bedelli askerlik yapmayı düşünenler için kötü haber geldi. Bedelli askerlik fiyatlarına ilişkin ücret güncellemesi gerçekleştirildi.

Her dönemde yapıldığı gibi memur maaş katsayısının durumuna göre hesaplamaları yapılan bedelli askerlikte yeni tarife hesaplandı.

Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılan hesaplamalara göre, 2020 yılına ait Temmuz ve Aralık dönemlerinde bedelli askerlik fiyatları 37070 lira olarak kararlaştırıldı.

DÖVİZLE ASKERLİK FİYATI 5563 EURO OLDU

Yirmi Bir gün eğitim görecek olan bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler 37 bin 70 lirayı banka hesabına yatırması gerekmektedir.

Döviz ödemesi ile bedelli askerlik yapmak isteyenler ise 5563 euroya bedelli askerlik hizmetlerini yapmış sayılacaklardır.

BEDELLİ ASKERLİKTE KATSAYI DİKKATE ALINIYOR

Bedelli askerlik ödemeleri hesap edilirken katsayı hesabı dikkate alınıyor. Ocak ve Haziran ayı dönemlerinde katsayı 0,146061 durumunda iken temmuz ve aralık dönemlerinde 0,154461 olarak hesaplandı.

Ocak ve haziran ayı dönemlerinde bedelli askerlik ücretleri 35 bin 54 liraydı.

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR

Bedelli askerlik tam olarak Türkiye’de tarihi olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana belirli dönemlerde zorunlu askerlik’e bir alternatif olması için nakit bedel ödenmesine dayanan uygulamaya verilen isimdir.

Bedelli yani ücretli askerlik, Türk ordusunun ihtiyaçlarının karşılanması ile vatandaşların yaptığı işlerini kaybetmemeleri mantığına dayanarak gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi de, yapılan bedelli askerliğin eşitlik ilkesine uygun olduğuna karar vermiştir.

Kimler bedelli askerlik yapabilir?

Bedelli yani ücretli askerlik yapmanın 2 farklı yolu vardır.

18 yaşını doldurmuş olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen en az üç yıl yurt dışında çalışmış erkekler yirmi bir gün süreyle ücretli askerliği gerçekleştirerek vatan borcunu ödeyebilirler.

Bu işlemlere kısacası dahte denilmektedir. Yani anlamı döviz ile askerlik hizmeti yapan erler demektir.

Türkiye Cumhuriyeti vatan sınırları içerisinde yaşayan ve 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönem dönem çıkartılan kanunlarla icra edilen bedelli askerlik hizmetinin adıdır.

Bu şekilde geçici olan ilgili kanunun gerektirdiklerine bağlıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)