Bedelli Askerliğe Gidecek Olan İşçiler Kıdem Tazminatı

Kalıcı hale getirilen bedelli askerlik sisteminden faydalanacak olan işçilerin kıdem tazminatı alıp alamayacakları merak konusu oldu.

GENEL 16.11.2019, 21:00
Bedelli Askerliğe Gidecek Olan İşçiler Kıdem Tazminatı

Uygulamada Farklılıklar Yaşanıyor

Erkeklerin kıdem tazminatına hak etme durumlarından birisi de askerliğe gitmektir. Bu kapsamda bir işyerinde en az bir sene çalışmış olanlar askere gitmeden 1 ay önce dilekçe vererek ayrılma ve kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Böylelikle asker süresinde geçecek olan sürenin iaşesi de temin edilmiş olmaktadır. 

Ancak son uygulanan 21 günlük bedelli sisteminde işverenlere ücretsiz izin verme zorunluluğu getirilmişti. Dolayısıyla bu zorunluluk nedeniyle işten ayrılanlara kıdem tazminatları ödenmemişti. Uzmanlar yeni bedelli sisteminde böylesi bir durumun olmadığını ifade ediyor ve bir işyerinde en az bir sene çalışmış olanların kıdem tazminatı alarak askere gidebileceklerini belirtiyor. Eğer kurum kıdem tazminatı vermiyorsa bu durumda adli mercilere başvurarak hakkın alınması sağlanabilecektir. 

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanıyor?

Kıdem tazminatı kişinin işe girdiği ilk günden itibaren devreden her 1 yıl için hesaplanıyor. İşe giriş anında yapılan sözleşmede brüt veya net ücret üzerinden varılan anlaşmaya göre her bir yıl için bir maaş ödenmektedir. bu ücretten devlete kesilen vergiler otomatik olarak alınmakta ve geriye kalan miktar kişinin hesabına yatırılmaktadır. Bu miktar brüt ücret üzerinden hesaplandığında kişinin eline net maaşı kadar bir tutar geçmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)