Bayramda Çalışanlar Çifte Yevmiye Alacak

Bayram günleri tüm çalışanlar için tatil olmasına rağmen çalışmak durumunda kalan kimseler çifte yevmiye almaya hak kazanacaklar.

GENEL 16.06.2018, 21:22
Bayramda Çalışanlar Çifte Yevmiye Alacak

Günlük Ücretin İki Katı

Kamu kurumları bayram günlerinde tatil yaparken özel sektörde tatil yapmayan kimseler bulunuyor. İşte bu kimselerin çalışmalarına karşılık olarak ek ücretlendirme yapılıyor. Buna göre bayram günlerinde çalışan kimseler normal mesai ücretinin iki katına hak kazanıyor. Böylelikle maaşlarında da artış yaşanıyor.

İzin Kullandırılamaz

Bayramda çalışan kimselerin bu çalışmalarına karşılık olarak sadece nakit ödeme yapılabilir. Bunun haricinde fazladan izin verme gibi bir uygulamaya gidilemez. Zira mevzuat bu duruma izin vermemektedir. Bu şekilde bir uygulamaya başvurulması durumunda kanuni yollara başvurularak ücretler alınabilir.

Ayrıca bayram zamanlarında fazla mesai yapılması durumunda bu fazla mesai ücretleri de alınabilecektir. Dolayısıyla herhangi bir hak kaybı söz konusu olmayacaktır. Özel sektörde çalışan tüm kimseler için geçerli olan bu kural gazetecilerde farklı uygulanmaktadır. Buna göre gazeteciler %100 değil %50 oranında fazla ücret alacaklar.

Çifte yevmiye hesaplanmasında ise aylık maaş baz alınacaktır. Aylık maaşın 30’a bölünmesi ile birlikte günlük ücret tespit edilecek ve ardından da iki ile çarpılarak bayramda yapılan mesainin ücreti belirlenecektir. Bunun yanı sıra gazetecilerde 2 yerine 1,5 ile çarpım yapılacaktır. Bu ücretler en yakın zamandaki maaş günü ile birlikte çalışanların banka hesaplarına yatırılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)