Bayram Namazı Saat Kaçta

Bugün kurban bayramı arifesi ve milyonlarca vatandaş yarın sabah bayram namazına giderek bayram yapmaya başlayacak.

GENEL 20.08.2018, 23:44
Bayram Namazı Saat Kaçta

Bayram Namazı Hangi İlde Kaçta Olacak?

Bayram namazları bir bayram klasiğidir. Sabahın erken saatlerinde evin erkekleri bayram namazına gider, gelince ailece kahvaltı yapılır ve kurban kesme kısmına geçilir. Bu sene bayram namazı vakti Ankara'da 06.46, İstanbul'da 07.00 ve İzmir'de 07.11’de kılınacak. Bayram namazını ilk kılan şehir saat 06.01’de Iğdır olacak. Son kılacak olanlar ise 07.12 ile Çanakkale olacak.

Bayram namazı büyük küçük herkes tarafından kılındıktan sonra camilerde bayramlaşma törenleri yapılacak. Daha sonra ise kurban ibadetini yerine getirmek için vatandaşlar dağılacak.

Teşrik Tekbirlerini Unutmayın

Kurban bayramına özel ibadetlerden birisi kurban kesmek iken diğeri ise teşrik tekbiri getirmektir. Kurbna ibadeti belirli şartlara bağlıdır ve üstüne düşen kişiler yerine getirir. Ancak teşrik tekbirleri tüm Müslümanlarca yerine getirilmelidir. Kurban bayramı arifesinde sabah namazından sonra başlayan tekbirler, bayramın dördüncü günü ikindi namazından sonra sona erer. Toplamda 23 vakit her farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmelidir.

Her namazın farzından sonra "Allahü ekber Allahü ekber. Lailaheillallahu vallahu ekber. Allahü ekber ve lillahilhamd." Tekbiri tekrarlanır.

Fıkıh alimlerine göre teşrik tekbirleri getirmek vaciptir, bu yüzden unutulmamalıdır. Hz. İbrahim (as) oğlu İsmail’i (as) kurban etme hadisesinden ortaya çıkan bu ibadet, Peygamber Efendimizin de sünnetidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)