Başpolisler İçin Komiser Yardımcılığı Şartları Belirlendi

İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan usul ve esaslar ile başpolislikten komiser yardımcılığına geçiş şartları yeniden belirlendi.

GENEL 24.01.2019, 21:30
Başpolisler İçin Komiser Yardımcılığı Şartları Belirlendi

Başvuru Şartları
Başpolis ya da kıdemli başpolis olarak görev yapan memurların komiser yardımcılığı sınavına girip terfi edebilmeleri için usul ve esaslar yeniden belirlendi. Buna göre adayların en az 4 yıllık üniversite mezunu olması gereklidir. 45 yaşından gün almamış adayların başvuruları kabul edilecektir. Son iki dönem içersinde verilen performans notlarının da iyi veya çok iyi olması gerekiyor.

Son 2 yıllık süre içerisinde durdurma cezası alan memurlar başvuru yapamayacak iken tüm meslek hayatında uzun süreli durdurma cezası alanlar da başvuru yapamayacaktır. Ancak son 2 yıldan daha önce kısa süreli durdurma cezası alanlar için herhangi bir sorun oluşmayacaktır. 

Hali hazırda meslekten çıkarmayı gerektiren bir disiplin suçu hakkında soruşturması devam eden kimseler komiser yardımcılığına geçiş için başvuru yapamayacak. Bu durum masumiyet karinesinin ihlal edilmesi anlamınagelmektedir. Soruşturma sonucunda ceza almayan kimselerin hakları ihlal edilmiş olacak.

Bir diğer sorun ise 45 yaşından gün almamış olmak şartı ile ilgilidir. Bu şartın 45 yaşını doldurmuş olmak olarak değiştirilmesi daha isabetli olacaktır. Bu şekilde 2 binin üzerinde başpolis düzenlemeden faydalanabilecektir. Ancak gün almamış olmak şartı ile bu sayı bir hayli düşmektedir. Dolayısıyla memurlar bu şartın değiştirilmesini talep ediyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@