Basın Mensuplarına Sansür ve Otosansür Uyarısı!

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, açıklama yaptı.

GENEL 10.01.2018, 22:14
Basın Mensuplarına Sansür ve Otosansür Uyarısı!

Açıklamada en dikkat çeken ise sansür ve otosansürün gazetecilerin damarında bir zehir gibi dolaştığı gibi ifadesiydi. 

Tarihte 10 Ocak

Dikmen ilk olarak neden 10 Ocak’ın çalışan gazeteciler günü olduğuna hatırlattı. 4 Ocak 1961’de gazetecilerin haklarını ve çalışma koşullarını iyileştiren 212 sayılı yasa kabul edildi. bu gelişme gazetecileri sevindirse de gazete sahipleri durumdan memnun olmadı. Yasanın Resmi Gazete’de ilan edildiği 10 Ocak 1961 günü 9 gazete sahibi yasayı protesto için 3 gün gazete basmadı. Tarihte “Dokuz Patron Olayı” olarak anılan bu olayda işine devam eden gazetecileri tebrik ve teşvik amaçlı olarak  10 Ocak çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaya başlandı. 

2018’de de basın tutuklanmak riskiyle karşı karşıya

O gün gelinen noktadan tam 57 yıl sonra bugün gelinen  noktada gazetecilerin toplu sözleşme hakları işlevsiz bırakılarak, sendikalar pasif hale getirildi diyen Dikmen, artık gazetecilerin karın tokluğuna çalıştığını ifade etti. Hatta artık gazetecilerin artık işsizlik ve  tutuklanma çekincesi ile yüz yüze olduğunu söyledi. şu anda parmaklıklar ardındaki yüzlerce gazeteciye dikkat çekti. 

Şu anda ise gazetecilerin 2018’de de hapis tehdidi altında görev yapacak olmalarından duydukları üzüntüyü dile getiren Dikmen, bu durumun maalesef ki Türkiye’nin dünyadaki itibarını zedelediğine dikkat çekti.

Yorumlar (0)