Başbakan Yıldırım: İş Kazalarının Olmadığı Bir Sistem Kuracağız

Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası İş Salığı ve Güvenliği Konferansı’nda konuşma gerçekleştirdi ve iş kazalarına geniş yer ayırdı.

GENEL 07.05.2018, 17:25 07.05.2018, 17:28
Başbakan Yıldırım: İş Kazalarının Olmadığı Bir Sistem Kuracağız

%80’i İnsan Hatası. Başbakan Binali Yıldırım iş kazalarının %80-85’inin nedeninin insan hatası olduğunu ifade etti. Bu sebeple de insan üzerine yoğunlaşarak iş kazalarını ortadan kaldıracaklarını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım iş kazalarında son dönemlerde ciddi bir düşüş yaşandığını dile getirdi. Bu kapsamda çalışan sayısının her geçen gün artmasına rağmen iş kazalarının azaldığına dikkatleri çekti. Ancak bunun yeterli olmadığını daha fazla gelişim sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Kaza Sonrası Önlem.

Başbakan Yıldırım iş güvenliğinin dünya genelinde her zaman büyük iş kazalarından sonra gündeme getirildiğini belirtti ve Titanik örneğini verdi. Titanik kazasının ardından dünya genelinde denizlik alanında geniş iş güvenliği önlemlerinin alınmaya başladığını belirtti.

Başbakan Yıldırım iş kazalarının ülkelerin gayri safi milli gelirlerine oranının %4 olduğunu ifade etti. Bu rakamın ciddi bir boyutta olduğunu ifade eden Başbakan Binali Yıldırım insan hayatı karşısında ise bir değeri olmadığını belirtti.

Zira kaybolan mal ve para geri getirebilirken canın geri getirilmesi mümkün olmayacaktır. İşte bu sebeple insana yatırım yapılarak iş güvenliğinin had safhada sağlanması son derecede önem arz etmektedir. Başbakan Yıldırım 4 gün boyunca devam edecek kongre neticesinde tüm ülkelerin uygulamalarının masaya yatırılacağını da belirtti

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)