Başakşehir Çam ve Sakura Hastanelerinin Açılış Yapıldı

Salgınla mücadele kapsamında yapılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanelerinin açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından video konferansla yapıldı.

GENEL 21.05.2020, 23:00
Başakşehir Çam ve Sakura Hastanelerinin Açılış Yapıldı

İlk Salgın Hastanesi Açıldı

Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında inşası tamamlanan Çam ve Sakura hastanelerinin açılışı yapıldı. İlk etapta 20 Nisan’da açılışı yapılan hastaneler şimdi ise tam kapasite ile çalışmaya başladı. Hastanenin açılış törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan video konferans yoluyla yaptı. Ayraca Japonya Başbakanı Şinzo Abe de video konferansla törene katıldı. Törende konuşma yapan Erdoğan, Japonya ve Türk dostluğuna yeni bir halka eklendiğini söyledi. 

Korona virüsle salgın kapsamında yapılması planlanan hastaneler hızlı bir şekilde tamamlanıyor. İlk olarak Başakşehir’de yapılan Çam ve Sakura salgın hastanelerinin açılışı yapıldı.

Günlük 35 bin ayakta hasta tedavi kapasitesi olan hastanede 500 özellikle ameliyat yapılabilecektir. İstanbul havalimanına yakın olan hastanede yabancı hastalara da hizmet verilecektir. Yapılan hastaneler geçici değil, kalıcı olacaktır. Sağlık turizmine de katkı sağlayacaktır. 

Hastanelere verilen isimler de kamuoyunda oldukça merak uyandırdı. Sakura Japon kültüründe büyük öneme sahip olan Prunus ağacının çiçeğidir ve Japonya’nın ulusal simgelerinden biridir. Türkçe’de kiraz çiçeği anlamına gelir. Çam ise Türk coğrafyasında görülen ve kültüründe öneme sahip bir ağaçtır. Böylece dostluk ve birliktelik mesajları verilmektedir.

Erdoğan yaptığı görüşmede salgın döneminde 82 ülkeye tıbbi malzeme ve yardım gönderildiğini açıkladı. Mücadele için Japonya ve Türkiye’nin işbirliği de avantaj sağladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)