Bakan Varank’ın Emriyle 199 Ürün Piyasadan Toplatıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz yıl yapılan denetlemeler sonucunda 22 bine yakın ürünün mevzuata uygun olmadığının tespit edildiğini belirtti.

GENEL 27.02.2019, 13:30 27.02.2019, 20:22
Bakan Varank’ın Emriyle 199 Ürün Piyasadan Toplatıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2018 yılında 63.820 ürünün denetiminin yapıldığını, 21.729 ürünün mevzuata uygun olmadığının tespit edilmesi sonucu, 11 milyon lira idari para cezası uygulandığını ifade etti.
Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu Toplatısı’nda konuşma yapan Varank, en çok Uzak Doğu ve Çin’den ithal edilen ürünlerin mevzuata uygun olmadığının altını çizdi.
Ucuz meblağlarla ithal edilen bu ürünlerin, yurt içinde haksız rekabete sebep olduğunu söyleyen Varank, denetimlerin arttırılarak devam ettirileceğini temin etti.
Bakanlığın 2019 yılı bütçesinin büyük bir kısmının piyasa denetimine ayrıldığını ve gelişen teknolojiyle birlikte denetimin niteliğinin de artacağını ifade eden Bakan Varank,  199 ürün hakkında güvensizlik kararı aldıklarını ve bu ürünleri piyasadan toplattıklarını kaydetti. 
Elektrikli ürünlerin başı çektiği mevzuata uygunsuz ürünlerin yarısını ithal ürünlerin oluşturduğunun altını çizen Varank, denetlemelerin hızla devam edeceğini, hem üretici hem de tüketici için problem yaratan ürünlerin piyasadan toplatılacağını da ekledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)