Bakan Kaya, Bu Olayın Takipçisi olacağız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya İstanbul'daki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk yaşta gebelik ve doğum vakaları iddiaları ile ilgili gerekli işlemleri başlattık takipçisi olacağız dedi.

GENEL 19.01.2018, 20:59 20.01.2018, 11:37
Bakan Kaya, Bu Olayın Takipçisi olacağız

Aile Bakanı Kaya İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuk yaşta gebelik ve doğum vakaları iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

"Olayda bahse konu olan çocuklarımızla ilgili Bakanlık olarak bugün itibarıyla sosyal inceleme başlattık. Tüm çocuklarımızı evlerinde, ailelerinin yanında ekiplerimiz ziyaret edecekler ve sosyal incelemelerini tamamlayacaklar" dedi

Peki iddia neydi?

iddiaya göre İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde son 5 aylık süreçte18 yaş altı 39'u Suriyeli 115 gebe ve doğum vakalası geldiği, Hatta bunların 38'i 15 yaş altı olduğu, gelen vakaların bunların polise bildirilmediği iddia ediliyor. yine iddiaya göre soruşturma açmak yerine Olayı ortaya çıkaran personel için soruşturma açılmış görev yeri değiştirilmiş denildi.

Bakan Kaya Sağlık Bakanlığı soruşturma açtı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da adli soruşturama açmış bulunuyor. Bizde yakından takip edeceğiz çocuk istismarına izin vermeyeceğiz dedi.

Ayrıca Bakan kaya çocuk yaşta evlilikle mücadelede kararlılık gösterdiklerini ifade ederek; "2003 yılında yüzde 8,3 olan erken yaşta evlilikler bugün yüzde 4,7'lere gerilemiş durumda ama biz tabii ki bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Yaptığımız tüm eylem planları, çalışmalar erken yaşta ve zorla evlilikleri tamamen ortadan kaldırmaya yönelik" dedi

Yorumlar (0)