Bakan Canikli TSK’nın Yeni Silahı Boran’ı Duyurdu!

Bakan Canikli, TSK’nın lojistik ve manevra kabiliyetini arttıran yeni silah sistemi ürettiklerini duyurdu.

GENEL 06.05.2018, 16:06
Bakan Canikli TSK’nın Yeni Silahı Boran’ı Duyurdu!

Obüs Sistemi “Boran

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, milli imkanlarla üretilen obüs sistemini tanıttı. 105 mm havadan taşınabilir hafif çekili obüsün test atışları başarıyla gerçekleşti. Hafif olan silahın helikopter aracılığıyla harekat yapılan bölgelere taşınması mümkün. Bu silah hava hücum harekatı gerçekleştirecek olan komando ve piyadelerin ihtiyacına yönelik olarak tasarlandı.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından silah geliştirildi. Uzun süren çalışmalar ve değişiklikler sonucunda Boran son halini aldı.

17 Km Mesafede Etkili

Hava hücum harekatında kullanılacak olan silah ile komando ve piyade birliklerinin ihtiyaçları karşılanacak. Havadan taşınabilen sistem her yerde kullanılabilecek. Modern komuta ve atış sistemi ile isabetli atışlara imza atan Boran, konum ve istikameti kendisi belirleyebilecek. Azami 17 km mesafeye etki edebilecek.

Ağırlığı azami bin 720 kg olan silah helikopterle taşınabilecek. Klasik mevzileme yöntemleri olöadan atış komutu hesaplayarak, hedefe yönelebilecek. Kara, hava ve denizde kullanım imkanı mevcut. TSK’nın yeni silahı Boran, kesintisiz 8 saat boyunca atış yapabilecek.

Tüm bu özelliklere sahip yerli silahı Canikli, twitter hesabından duyurdu. Silahın özelliklerini duyuran Canikli, seri üretime ise yılsonu gibi başlanacağını duyurdu. Canikli’n,n dikkat çektiği nokta ise silahın tüm alt parçaları ile birlikte yerli ve milli olarak üretilebilmesiydi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)