AYM OHAL Komisyonu İlave Tedbirlere Bakmalı

KHK’larda yer alan ilave tedbirlere OHAL Komisyonu’nun bakamayacağına yönelik hükmü iptal etti.

GENEL 10.03.2020, 21:00
AYM OHAL Komisyonu İlave Tedbirlere Bakmalı

Komisyonun Görev Alanı Arttı

7075 sayılı OHAL komisyonunun kuruluşunu düzenleyen kanunun bazı maddelerinin iptali için AYM’ye dava açıldı. CHP’li milletvekilleri başta olmak üzere 113 milletvekilinin açtığı davada 9 maddenin iptali istendi. Bu taleplerden sadece biri kabul edildi ve 8 konuda ret verildi.

Söz konusu maddelerin görüşülmesi ile ilave tedbirlere OHAL Komisyonunun bakamayacağına ilişkin maddeyi iptal etti. AYM pasaport iptali ile malvarlığına el koyma gibi KHK ile düzenlenen ilave tedbirlere komisyonunun bakabileceği yönünde karar verdi. Asıl tedbirlerden ayrılabilen özellikteki ilave tedbirler de OHAL Komisyonunun görev alanına girmektedir. AYM tarafından yapılan incelemede iptali istenen diğer maddelerin ise reddine karar verildi.

Komisyona Başvuru Yolu Açıldı

AYM tarafından verilen bu karardan sonra pasaportu iptal edilen, malvarlığına el konulan ya da şirketine kayyum atanan gibi kişiler bu işlemlerin iptali için OHAL Komisyonuna başvuru yapabilecektir. Komisyon bu başvuruları inceleyerek karara bağlayacaktır. Söz konusu düzenleme daha önce verilen kabul kararını etkilemeyecektir. Yargı yoluna başvuran ancak henüz davası sonuçlanmayan başvurular ise OHAL Komisyonuna gönderilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)