Avans Çekim Komisyonu İçin Yargıtay Karar Verdi

Yargıtay ATM’den para çekme esnasında kesilen avans çekim komisyonu için yapılan itirazı değerlendirerek, başvuruyu reddetti.

GENEL 27.06.2018, 21:43
Avans Çekim Komisyonu İçin Yargıtay Karar Verdi

Hukuki Olay

İstanbul’da bir vatandaş nakite sıkışınca hesabı olduğu bankanın ATM’sinden kredi kartıyla para çekti. Banka tüketiciden 3.746 TL avans çekim komisyonu olarak masraf tahsil etti. Tüketici ise İstanbul 8. Tüketici Mahkemesi'nde masrafın iadesi için dava açtı.

Bankanın avukatı alınan masrafların daha önce banka ve müşteri arasında imzalanan kredi sözleşmesi gereği krediden kaynaklanan masraflar olduğunu savundu. Bilirkişi raporu ise tüketiciden alınan masraflara ilişkin sözleşme öncesi bilgi formu ve sözleşme imzalanmadığını belirtti. Bunun üzerine yerel mahkeme davanın kabulüne karar verdi. Bankanın avukatı ise kararı temyiz etti.

Dava Yargıtay’dan Döndü

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi dosyayı inceledi ve yerel mahkeme kararını bozdu. Herkesin sözleşme yapıp yapmamakta özgür olduğunu belirten Yargıtay, tüketicinin sözleşmeyi feshetmediğine dikkat çekti. Halen kartını kullanmaya devam eden tüketicinin ahde vefa ilkesi gereği sözleşmeye uyması gerektiğine hükmetti.

Yani kredi kartı yoluyla nakit avans çekilmesi halinde tüketici bankaya gitmeden, sözleşme imzalamadan kredi çekebilir. Kartın kullanıcısına 24 saat boyunca, her yerden kredi çekme imkanı sağlamasının bir hizmet bedeli olmalıdır. Çünkü bu hakkın kullanılması için banka tüm ATM cihazlarında belirli tutarda para bulundurmalıdır. Bu durumda banka AM’ye koyduğu meblağın faizinden vazgeçer. İşte bu hizmetin karşılığı olarak avans çekim komisyonu alınması yasaldır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)