Atatürk’e Hakaret Eden Safiye İnci İçin Dava Açıldı

Anıtkabir’de çektiği video ile Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci hakkında 4 yıl 6 aya kadar ceza isteniyor.

GENEL 27.07.2018, 22:33
Atatürk’e Hakaret Eden Safiye İnci İçin Dava Açıldı

Atatürk’ün Hatırasına Alenen Hakaret”

Safiye İnci Anıtkabir’de bir video çekmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında ağza alınmayacak hakaretler etmişti. Aynı videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ise övmüştü. Sosyal medyada paylaştığı bu video kısa sürede çok sayıda tepki ile karşılaştı ve ardından Safiye İnci yakalanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hakkında soruşturma başlatılan genç kız tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli Cumhuriyet Savcısı Ahmet Dalgalı tarafından iddianame hazırlandı. İddianame’de Safiye İnci’nin İnstagram hesabı üzerinden paylaştığı video ve sarf ettiği sözler yer aldı. Bu sözlerin “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret niteliğinde olduğu” gerekçesi ile sanığın cezalandırılması istendi.

Tutukluluğunun Devamına Karar Verildi

Gözaltına alınan Safiye İnci bir anlık düşüncesizlikle bu sözleri sarf ettiğini ve pişman olduğunu söylemişti. Bu sözleri de iddianamede yer aldı. İnci pişmanım dese de tutuklanmaktan ve dava açılmasından kaçamadı.

Savcı İnci hakkında “Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. İddianame Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İnci’nin tutukluluk halinin ise devam etmesine karar verildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)