Atatürk Vagonu’na Büyük Saygısızlık

Bir yandan 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu yaşanırken, diğer yandan Atatürk’e bir vefasızlık örneği gündem oldu.

Atatürk Vagonu’na Büyük Saygısızlık

Atatürk’ün Vagonu Çöplüğe Döndü

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt içindeki gezilerinde kullandığı ve şu anda İzmir’de sergilenmekte olan vagon bakımsızlıktan çöplüğe döndü. Vagon, İzmir’in en işlek yerlerinden İZBAN Alsancak Gar İstasyonu'nu önünde 16 yıldır sergileniyor.

Ancak duyarsız vatandaşlar tarafından vagon bir çöp konteynırı gibi kullanılıyor. Pet şişeler, karton kutular, ambalajlar vagonun tüm görselliğini bozuyor. Çöpçüler büyük hassasiyet göstererek günün her saati temizlemeye çalışsa da duyarsız vatandaşlarla baş edemiyorlar.

İZBAN günde yaklaşık 300 bin yolcu tarafından kullanılan oldukça işlek bir istasyon. Burada bulunan Alsancak Garı çıkışında ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1927-1935 yılları arasında kullandığı tren vagonu sergileniyor. Vagonda Atatürk’ün kişisel eşyaları da bulunuyor.

Atatürk’e ve Tarihe Saygısızlık

Atatürk’ün vagonu vatandaşlar daha rahat görsün ve ziyaret etsin diye 2007 yılında TCDD Parkı’ndan alınarak gar önünde sergilenmeye başlamıştı. Daha çok vatandaşın görerek minnet duygularını hatırlaması gerekirken, vatandaşlar umarsızca vagonu kirletmeyi seçiyor. Vagonun önünde Atatürk'ün portresinin yer aldığı vagonun tarihi değeri her halinden anlaşılıyor. Yine de vatandaşların vagonu kirletmesinin önüne geçilemiyor. Üstelik tarihi vagonun sadece 100 metre ilerisinde bir çöp kutusu bulunuyor. 100 metre yürümek istemeyenler Atatürk’e ve bu ülkeni tarihine saygısızlık yapmayı seçiyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE