Atanamayan Öğretmenler Basın Açıklaması Yaptı

Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri olarak görev yapan Musa Akkaş ile atanamayan öğretmenler Ankara Kurtuluş Parkı’nda basın açıklaması yaptılar.

GENEL 11.06.2018, 00:10
Atanamayan Öğretmenler Basın Açıklaması Yaptı

Atanamayan Öğretmenler Alınmalı

Türk Eğitim Sen Genel SekreteriMusa Akkaş Kurtuluş Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamasında sözleşmeli öğretmen ataması yerine atanamayan 400 bin öğretmenin atanması gerektiğine dikkat çekti.

Basın açıklamasından evvel şehit öğretmenler anısına saygı duruşunda bulunan öğretmenler daha sonra da istiklal marşını okudular.

Kalıcı Çözüm Getirilmeli

Öğretmenler adına açıklamalarda bulunan Yunus Emre Öğür hali hazırda uygulanan sözleşmeli öğretmenlik, ücretli öğretmenlik, mülakat gibi uygulamaların sorunlara çözüm olmadığını ifade etti. Bilakis daha fazla sorunlara neden olan bu uygulamaların kaldırılması gerektiğine de dikkat çeken Öğür öğretmenler olarak kalıcı çözümler istediklerini dile getirdi.

Ahali hazırda sözleşmeli öğretmen alımları ile öğretmen ihtiyacının kapatıldığı ifade edilirken bu sorunun üstesinden gelmek için atanamamış öğretmenlerin atanması gerektiği dile getirildi. Böylelikle sorunlar kalıcı olarak çözümlenebilecektir.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz birçok defa öğretmen atamalarına değinmiş ve adaletsizlik olmadığını ifade etmişti. Öyle ki en çok öğretmenin kendi dönemlerinde atandığını da dile getirmişti. Ancak son dönemlerde getirilen ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamaları öğretmenleri daha da zor duruma düşürüyor. Ancak Bakan Yılmaz’a göre doğu illerinde çalışacak öğretmen bulabilmek için bu uygulamanın devam etmesi gerekiyor. Dolayısıyla öğretmenlerin sorunları da devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)