Ataması Yapılacaklar İçin PAEM Sınavı 2 Eylül’de

PAEM’de aldıkları eğitimleri tamamlayan adayların komiser yardımcısı olarak atanması için sınav 2 Eylül’de yapılacak.

GENEL 16.08.2019, 20:53
Ataması Yapılacaklar İçin PAEM Sınavı 2 Eylül’de

Komiser Yardımcısı Adayları Son Düzlükte
Çeşitli aşamalardan geçerek PAEM’e giren adaylar için süreç henüz tamamlanmış değildir. KPSS puanıyla oluşturulan listelere göre adaylar sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü sınavdan geçerek PAEM eğitimlerine başlamıştır. Eğitimlerin tamamlanması ile adaylar aday komiser yardımcısı olarak atanacaktır. Ancak bu atama için de son bir sınava girmeleri gerekiyor. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan bu son sınav ile aday komiser yardımcısı atamaları yapılacaktır.

Atanmak için gün sayan adayların katılacağı bu sınav 2 Eylül tarihinde yapılacaktır. 2018-2019 eğitim öğretim döneminde eğitim alan PAEM öğrencileri bu sınava katılacaktır. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından sınav duyurusu yapılmıştır ve adaylara ayrıca tebligat yapılamayacaktır. Sınav yeri ve tarihi gibi ayrıntılar bu duyuru ile paylaşılmıştır. 

2018-2019 eğitim döneminde derslerini tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan adaylar bu sınava girecektir. Sınavda başarılı olunması halinde ise aday komiser yardımcısı olarak mesleğe başlayacaklardır. Atama işlemlerinden sonra ilk görev yerlerinde çalışamaya başlayabileceklerdir.

PAEM Eğitimleri
Polis Amirleri Eğitim Merkezi olan PAEM, emniyet müdürlüğüne polis amiri yetiştirmektedir. Buradan mezun olan öğrenciler rütbeli olarak mezun olur ve polis memurlarına amirlik yapar. 2018-2019 eğitim dönemi için 3 bin öğrenci alımı yapılmıştı. Bu öğrenciler eğitimlerini tamamladı ve atanmak için son bir sınava daha gireceklerdir. 

PAEM eğitim süresi 11 aydır. Bu eğitim merkezlerine alınan adaylar lisans mezunu ve daha önce polislikle ilgisi olmayan adaylardır. Bir eğitim yılı iki döneme ayrılarak eğitimler verilir. Yani en baştan polislik eğitimi alırlar. Tüm bu eğitim ise 11 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanır ve göreve başlamaya hak kazanırlar. 

PAEM’de uygulama ve teoriden oluşan 7 ders verilir. Bu dersler temel ve uygulamalı polisliğin yanı sıra adli konulara ilişkindir. Atanmak için bu derslerden başarı ile geçmek şarttır. Başarılı olan adaylar eğitim sonunda atanmak için gereken son sınava bu sene 2 Eylül 2019 tarihinde girecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Özkan 2 yıl önce
11 ayda kurumuna amir alan başka kurum yoktur