Askerlik Yoklaması Artık E-Devlet’ten Yapılabilecek

Askerlik çağı gelmiş olan vatandaşlarımız artık askerlik şubesine gitmeden yoklama işlemlerini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

GENEL 12.05.2018, 22:10
Askerlik Yoklaması Artık E-Devlet’ten Yapılabilecek

14 Mayıs’ta Kullanıma Sunulacak

Aile hekiminden rapor alma, gerekli bilgileri form halinde doldurarak şubeye teslim etme gibi tüm işlemler artık E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Bu da askerlik şubesine gitmeyi gereksiz kılacak. Bu uygulamanın hayata geçirilmesi için Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ortaklaşa çalışma yürüttü. Bu çalışmaların neticesinde ise ortaya son derece kullanışlı biruygulama çıktı.

Pilot Uygulama Yapıldı

Bu uygulama tüm Türkiye genelinde kullanıma sunulmadan evvel Manisa ve Ankara illerinde uygulandı. Bu uygulamaların neticesinde ise başarı elde edildi ve artık tüm Türkiye genelinde uygulanmasına karar verildi. Bu kapsamda uygulama ilk olarak 14 Mayıs tarihinde kullanılmaya başlayacak. Bu sistem sayesinde askerlik çağı gelmiş kimseler askerlik yoklaması işlemlerini yaparak askere gitmek için gerekli hazırlıklarını yapabilecekler. Böylelikle askerlik şubesine gitmeye hiç gerek kalmadan tüm işlemler başarılı bir şekilde yapılabilecektir.

Bu uygulamanın hayata geçirilmesi ile birlikte kâğıt israfı ve bürokrasinin de önüne geçilmiş olacak. Bu kapsamda işlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Bu uygulama aynı zamanda kamu hizmetlerinin maliyetlerini de düşürecek olması sebebiyle son derece önemli olarak görülmektedir. E-Devlet uygulaması ise her geçen gün daha da büyümeye devam etmektedir. Dijitalleşen devlet anlayışı ile artık tüm işlemler internet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)