Askerlik Süresini Kısmen Borçlanarak Emekli Olunabilir

Emekli olmak isteyen kişiler için bazen pirim ya da gün sayısının dolmaması nedeniyle, emeklilik gecikebiliyor.

GENEL 17.01.2018, 22:31
Askerlik Süresini Kısmen Borçlanarak Emekli Olunabilir

Bu durumlarda askerlik borçlanması, staj borçlanması ya da doğum borçlanmış ile süreyi ya da primleri arttırabiliyorlar. Peki askerliğin tamamını değil de, bir kısmını borçlanarak emekli olunabilir mi?

Askerlik Süresi Kısmi Olarak Borçlanabilir

Devlet memurları, hizmet yılını doldurarak daha erken emekli olmak için askerlik süresini borçlanabilmektedir. Bu borçlanmalar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 41. maddeye göre yapılır. SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı emeklisi olmaları fark etmeksizin herkes bu haktan yararlanabilir. 

Borçlanılan bu süreler, emeklilik süresine dahil edildiği gibi bu süreler için emekli ikramiyesi de veriliyor. Borçlanılmadığı takdirde ise emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınmaz. 

Eğer kişinin emekli olması için askerlik borçlanması kısmen yetiyorsa bu şekilde de borçlanabilir. Yani askerlik süresi kısmi olarak borçlanılabilir. Bu süreler için, memurun her ay SGK kesintisi kadar ödeme alınacaktır. Memur her ay 600 TL prim ödüyorsa, askerlik borçlanmasında da her ay için 600 TL ödeyecektir. Bu yüzden askerlik süresine ihtiyacınız varsa borçlanmak avantajlıdır. 

Ancak bu sürenin size bir avantajı yoksa, fazladan ödediğiniz prim maaşınıza yansıyacaktır. Dolayısıyla katkısı da az olacaktır. Çünkü bu primin maaşa yansıması uzun vadede oldukça düşük olacaktır. Ancak ödediğiniz prim sizin için daha fazla yük oluşturur.

Yorumlar (0)