Askerlerin Terhisleri 1 Ay Ertelendi

TSK’da 223 vaka görülmesinden sonra korona virüs önlemleri kapsamında celp ve terhisleri 1 ay erteledi.

GENEL 14.04.2020, 21:06
Askerlerin Terhisleri 1 Ay Ertelendi

223 Vakaya Rastlandı

TSK’da milyonlarca asker görev yapmaktadır ve kışlaya girecek olan tek bir virüs binlerce kişinin hasta olmasına neden olacaktır. İşte bu nedenle sıkı önlemler alınmaktadır. MSB bünyesinde kurulan kurul 7/24 görev yapmaktadır. Bu kurulun önerisi ile celp döneminde gelen tüm gençler 14 gün süreyle karantina uygulandıktan sonra birliklerine gidebiliyordu. Buna rağmen TSK’da 223 vaka görüldü. Bunların 93’ü ise er ve erbaşlardan oluşmaktadır. 1 kişinin durumu ise ağır seyretmektedir. 

Celp ve Terhislere Erteleme

Milli savunma Bakanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinde alınacak olan korona virüs önlemlerine ilişkin bir çalışma yapıldı. TSK’da 223 vaka görülmesi üzerine önlemlerin yetersiz olduğu görülmüştür. Bu nedenle MSB Bakanı Hulusi Akar celp ve terhislerin ertelendiğini açıkladı. Çünkü kışlalarda sadece er ve erbaşlar değil pek çok personel çalışmaktadır. Bu kişiler akşam olduğunda evine gitmekte, hafta sonu sosyal hayatına devam etmektedir. Tüm bu kişilerin kontrol altına alınması mümkün değildir.

Bir sonraki dönemde 53 bin kişi celp ile gelecek 66 bin kişi ise terhis olacaktır. İşte bu durum da bir hareketliliğe neden olacaktır. Bu nedenle celpler gelmeyecek ve terhisler şimdilik 1 ay ertelenecektir. Bu süre yeniden uzatılabilecektir. Çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunularak onaylanırsa uygulanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)