Askeri Uçak Düştü 3 Şehit

Eskişehir'den havalanan CASA tipi eğitim uçağı belirlenemeyen bir sebepten  Isparta'da düştü 3 Askeri personel şehit oldu.

GENEL 17.01.2018, 18:22 18.01.2018, 00:13
Askeri Uçak Düştü 3 Şehit

Eskişehir'den kalkan eğitim uçağı CASA tipi uçak öğlen saatlerinde radardan kayboldu. Ardından Uçağın Isparta'nın Yalvaç ilçesine düştüğü tespit edildi. Çok sayıda arama kurtarma ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

TSK'dan yapılan açıklamaya göre eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçağın Isparta Yalvaç ilçesinin Kaşıkara bölgesinde düştüğünü, üç askerin şehit olduğunu açıkladı. Şehit olan Askeri Personelin isimleri belli oldu. Düşen uçakta bulunan ve şehit olan askerlerin Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa, Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve Hava Uçak Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı olduğu açıklandı.

Eğitim uçağı olan CASA tipi uçağın radardan kaybolmasının ardından bölgeye Eskişehir'den havalanan Hava Kuvvetleri’ne ait bir arama-kurtarma helikopteri gitti. Saat 14.30 sularında kaza yerine ulaşan kurtarma ekibi enkazda üç şehidin naaşlarıyla karşılaştı. Daha sonra bölgeye kaza kırım ekibi de gitti. Uçağın düşüş nedeninin kara kutunun incelenmesi çalışmalarından sonra ortaya çıkması bekleniyor.

Olay sonrası Türk silahlı Kuvvetlerinden "17 Ocak 2018 tarihinde 11.03’te konuşlu bulunduğu Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığından planlı uçuş eğitimi maksadıyla içinde iki pilot ve bir teknisyen olduğu halde kalkış yapan bir CN-235 CASA tipi askeri nakliye uçağı ile saat 12.50 civarında radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır. Saat 14.30 sularında Eğirdir Gölü kuzeyinde uçağımızın enkazına ve üç kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır. Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz."

Açıklaması yapıldı
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@