Aşırı Sıcaklar Ve Güneş Geliyor!

Yaz aylarının gelmesi ile aşırı sıcaklar da başladı. Güneşin zararlı ışınları ve aşırı sıcaklardan korunmak için önlemler alarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

GENEL 18.06.2018, 11:09
Aşırı Sıcaklar Ve Güneş Geliyor!

Zararlı Güneş Işınları Kanser Yapabilir

Yaz aylarında dik şekilde gelen güneş ışınları pek çok hastalığın yanı sıra kansere dahi yol açabilir. Yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınların en zararlısı B ışınıdır. Çünkü bu ışın genelde cilt kanserinin sebebi olur. İnsanlara en çok ulaşan ultraviyole ışın ise A'dır. Bu ışın da yaşlanmaya sebep olur. A ve B ışınları birlikte olunca kanser yapıcı etkisi artar.

Güneş ışınları bazıları için daha da zararlıdır. Küçük yaştan beri güneşte fazla kalanlar, balıkçılar, çiftçiler, güneş altında çalışanlar, açık tenli olanlar, güneş yanığı geçirenler, solaryum ile bronzlaşanlar, güneş kremi kullanmayanlar gibi insanlar daha fazla risk altındadır. Vücudunda 50'den fazla ben olanlar ve ailesinde cilt kanseri olanlar da yüksek risk altındadır.  Hastalar, yaşlılar, çocuklar güneş ışınlarına karşı ekstra hassas olmalıdır.

Güneşe Karşı Önlem Alın

Risk grupları çeşitli önlemler ile zararlardan korunabilir. Dışarı çıkacakları saatleri 12-15 aralığına denk gelmeyecek şekilde ayarlamalılar. Dışarı çıktıklarında ise gölgede kalmaya dikkat etmeliler. Kıyafetlerini beyaz gibi açık renklerden seçmeli ve pamuklu kıyafetler tercih etmeliler. Şapka takarak güneşten korunmaları gerekir. Sahil kenarında yaşayan kişiler daha fazla dikkatli olmalıdır. Çünkü şu ve kum sıcağı yansıyacağı için sıcaklık çok daha fazla hissedilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)