Asgari Ücret Komisyonu İkinci Toplantısı Yapıldı

Yaklaşık 7 milyon Asgari ücretle çalışanın merakla beklediği Asgari ücret tespit komisyonu ikinci toplantısı yapıldı. Asgari ücretle çalışanlardan gelir vergisi alınmaması ve zam oranı için üçüncü toplantı 20 Aralık 2018 tarihinde yapılacak

GENEL 15.12.2018, 10:41
Asgari Ücret Komisyonu İkinci Toplantısı Yapıldı

Asgari Ücret Ne kadar oldu ? TÜİK Verileri Beklenecek; 2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret zammı belirlenmesi için asgari ücret tespit komisyonu toplantıları başladı. İlki 6 Aralık tarihinde gerçekleştirilen toplantının ikincisi ise TİSK’in ev sahipliğinde geçtiğimiz gün yapıldı. Toplantıda tüm taraflar beklentilerini ifade ederken tam bir sonuca varabilmek için TÜİK verilerinin açıklanmasının beklenmesine karar verildi. İşçi sendikaları kamuoyunda asgari ücret beklentisinin 2 bin lira olduğunu belirtti ve en az 2 bin lira ücret verilmesini talep ettiler.

Son 2 ay içerisinde enflasyon oranının düşüşe geçmesi de çalışanlara verilecek olan zamların düşmesine neden olacak. Bu sebeple de asgari ücretin 2 bin liranın altında alması söz konusu olabilir. Hali hazırda net olarak 1.603 lira olan asgari ücret, vergi dilimine takıldığı için yılın son aylarında daha da düşmektedir. Bu rakamın mevcut ekonomik şartlar içerisinde geçerliliğinin bulunmadığı da tüm kesimler tarafından ifade edilmektedir.

Asgari ücret tespit komisyonunun üçüncü toplantısı 20 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek ve ev sahibi Türk-İş olacak. İşveren ve işçi sendikaları asgari ücrete verilen devlet desteğinin de devam etmesini talep ediyorlar. Böylelikle işverenin yükü azalıyor ve istihdamın genişlemesine de katkı sunuluyor. Ayrıca asgari ücretten vergi alınmaması da diğer toplantılarda gündeme getirilecek ve değerlendirmeye alınacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Safter başelçin 2 yıl önce
Lise mezunuyum acik öğretim olurmu
acaba