ASELSAN`dan 2 Milyar Dolarlık Medikal Yerli Cihaz Hamlesi

Yerli medikal cihaz ve bileşenlerindeki %85 dışa bağımlılığı azaltmak için ASELSAN çözümler geliştiriyor.

GENEL 09.09.2018, 19:30
ASELSAN`dan 2 Milyar Dolarlık Medikal Yerli Cihaz Hamlesi

Yılda 2 Milyar Dolar İthalata Yol Açıyor

tbbı cihazlarda Türkiye %85 oranında dışa bağlı ve yılda 2 milyar dolar ithalat yapılıyor. Yerli üreticiler ileri teknoloji istemeyen, katma değeri düşük ürünleri üretmeyi seçiyor. Çünkü bakım onarım, sarf malzeme ihtiyacı ve yazılım güncelleme gibi etkenler masrafları katlıyor.

ASELSAN savunma sisteminde sahip olduğu teknolojilerle sağlık alanını da beslemeyi hedefliyor. Temel teknolojilerin savunma ve sağlık için çift yönlü olarak kullanılması hedefleniyor. Bu kapsamda medikal cihaz ve bileşenlerinin yerli olarak üretimi hedefleniyor. ASELSAN öncelikli olarak tecrübeli olduğu konularda çalışmaya karar verdi ve ilk çalışma medikal görüntüleme sistemleri alanında yapılacak.

Sağlıkta kullanılan manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, dijital röntgen gibi işlemler için geliştirilen proje hayata geçirilecek. ASELSAN’ın savunmada kullandığı görüntüleme teknikleri tecrübesi sağlık endüstrisi ile buluşacak.

Yerli Firmalarla İşbirliği Yapılacak

ASELSAN bu çalışmaları için yetkin yerli firmalarla işbirlikleri geliştirecek. İlk anlaşma defibrilatör (elektroşok) cihazları için yapıldı. Diğer alanlarda da işbirlikleri yapılacak.

Biyolojik savunma için tespit, teşhis, analiz ve simülasyon sistemlerinin milli olarak yapılması hedeflenecek. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı savunma sistemi kurmak için araştırmalar yapılacak. Bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıklar birinci derece sağlık kuruluşlarında teşhis edilebilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@