Artık Çobanlar da Sertifikalı Olacak

Bilecik’e bağlı Bozüyük ilçesinde gerçekleştirilen Sürü Yönetimi Elemanı Kursu ile çoban olmak isteyenler 104 saatlik eğitim verildi.

GENEL 04.03.2019, 22:00
Artık Çobanlar da Sertifikalı Olacak

Görüldüğü Gibi Kolay Değil
Bilecik'te farklı yaşlardan ve cinsiyetlerden toplam 8 kişinin katıldığı Sürü Yönetimi Elemanı Kursu tamamlandı. Böylelikle çoban olmak isteyenler de sertifika sahibi olmuş oldu. Kursa katılan çobanlar mesleklerinin görüldüğü gibi kolay olmadığını dile getirdiler. Çobanlık mesleğinin tarihinden başlayan kursta, hayvanların nasıl ortamda barınması gerektiği, nasıl iğne yapılacağı, hayvanların nasıl yönlendirileceği gibi tüm merak edilen konularda eğitimler verildi. Eğitimi tamamlayan çobanlar dışarıdan bakan herkesin çobanlığı küçümsediğini ancak bu mesleği herkesin yapamayacağını dile getirdiler. Hayvanları sevmek ve temiz havada uzun mesafeler yürümek herkesin yapabileceği bir iş değildir. 

Bu sertifikayı alan kimselere yönelik devletin sigorta desteği verecek olması da son derece memnuniyetle karşılandı. Bu sayede kişilerin çobanlığa teşvik edilmesi sağlanmaktadır. Sigorta desteği verilen çobanların iş bulmaları daha kolay olacak. Ayrıca işin hem pratik hem de teorik kısmına ait eğitim almış olmaları da bu çobanları ayrıcalıklı kılacak hususlar arasında geliyor. 

Tüm meslek grupları gibi çobanlık mesleğinin de sertifikasının olması oldukça sevindirici karşılandı. Bu uygulamanın diğer illerde de yaygınlaştırılması talep ediliyor. Bu eğitim ve sertifikaların hayvan yetiştiriciliğine de önemli katkılar sunacağı umut ediliyor. Dolayısıyla çobanlar dahi bu eğitimlerden ve teşviklerden faydalanmak istiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)