Araştırmalara Göre Ailedeki Bağımlılık Çocukta Riski 6 Kat Artırıyor

Yapılan alkol, uyuşturucu, tütün bağımlılığı üzerine araştırma, bağımlılığı olan ailelerin çocuklarında riskin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Araştırmalara Göre Ailedeki Bağımlılık Çocukta Riski 6 Kat Artırıyor

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan Açıklama
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ailedeki bağımlılık çocuklardaki riski arttırıyor açıklamasında bulundu. Ailede madde bağımlısı olan kişilerin olması, çocuklarda da aynı sorunun yaşanmasına neden olacaktır sonucuna varıldı.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan; ‘‘Ailede tütün, alkol, uyuşturucu kullanan biri olduğunca gencin madde bağımlılığı riskinin 3 ile 6 kat oranında artıyor.’’ Şeklinde konuştu.
Sağlık Bakanlı desteği ile düzenlenmiş olan 2.Uluslararsı Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu başladı ve sağlık personelleri de fikirlerini sunuyor. Yeşilay’ın bağımlılığı engellemek adına yaptığı projelerden bahseden Genel Başkan Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay’ın sadece bilgilendirmekle kalmayıp, tedavide de yer almaya başlaması gerektiği yönünde açıklamalara yer verdi. Yeşilay’dan hem bilgilendirme hem tedavi olması durumunda, çok daha ileriye gitmenin mümkün olacağı belirtildi. Çocukları küçük yaşta bilgilendirmek bağımlılık oranlarının azalması açısından önemlidir.

MEB ile Yeşilay’dan Ortak Proje
Madde bağımlılığının önüne geçilmesi açısından MEB ve Yeşilay’dan ortak proje yürütülecek. Öztürk, ‘‘Okulda Bağımlılığa Mücadele Programı’’ şeklinde proje kapsamında çocukların bilinçlendirileceğini söyledi. Mücadele etmek ve psikososyal destek vermek Türkiye’de bağımlılıkla mücadele açısından son derece önemlidir. Projeler geliştirilecektir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE