Arabuluculuk İşçi ve İşveren Uzlaşmaları

Arabuluculuk bir çok ülkede tarafların karşılıklı anlaşması ile yapılan uyuşmazlıkların çözümü için meslek dalı olarak geçmektedir. İşte uyuşmazlıklarda arabulucunun görevleri ve işçi işveren anlaşmaları...

GENEL 04.01.2020, 12:15 05.01.2020, 23:26
Arabuluculuk İşçi ve İşveren Uzlaşmaları

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yeni bir meslek olan ‘arabuluculuk’ mesleği şartları tutan çoğu hukukçu  uzmanlar  tarafından tercih ediliyor. Bu hukukçu arabulucular tarafından yönetilen bu süreçte daha çok işçiler ile işverenler  arasında  anlaşılamayan  maddi  alacak verecek uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar, aile  hukuku ile ilgili uyuşmazlıklar, tüketici uyuşmazlıkları, işe iade, kiracı-ev sahibi, tazminat vakaları   gibi konular işleniyor.

Taraflar, aralarındaki anlaşmazlıkları,  sonuçlanması daha uzun, daha maliyetli olan dava yoluna gitmiyor; arabuluculuk yöntemini kullanmayı tercih ediyorlar. Çünkü yargılama sürecinde tarafların sarfettiği emek, zaman ve maddi giderlerin fazla olması  yıpratıcı ve sıkıntılıdır. Bu şekilde daha hızlı ve taraflar arasında memnuniyet odaklı görüşmelerle sorunlar çözümlenmeye çalışılıyor.Arabuluculuk başvurusunda kesinlikle herhangi bir harç ücreti söz konusu değildir. Taraflar ilk görüşmeye kesinlikle katılmak zorundadır.

Anlaşmazlıklar arabulucukla çözümlenmezse taraflar mahkemeye başvurabiliyorlar. Aslında arabuluculuk safhasında taraflar kendi kararlarını kendileri vermek üzere anlaşıyorlar. Burada arabulucunun karar verme fonksiyonu olmamakla beraber sadece süreci sağlıklı bir şekilde sürdürüyor diyebiliriz.

Anlaşmazlık süreçlerinin arabuluculukla giderilmesi söz konusuyken, ne mahkemelerimizi meşgul etmek ne de insanların kendilerini maddi manevi yıpratmaları mantıklı değildir. Türk Hukuk Sistemi’nde 22 Haziran 2012 de 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle ve  3 Ocak 2013 tarihinde Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin yayımlanmasıyla uygulanmaya başlanmıştır.

Mesela işçi-işveren uyuşmazlıklarının bir saati, 2 kişinin taraf olması durumunda taraf başına 170,00 TL iken ticari uyuşmazlıklarda bu ücret 330,00 TL olarak belirlenmiştir. 31 Aralık 2019 tarihili Resmi Gazetede 2020 yılı arabuluculuk asgari ücret tarifesi yayımlanmıştır. Bu tarifede belirlenen ücretin altında arabuluculuk ücreti belirlenemez.

Yorumlar (0)