Almanya İşçi Talepleri 1 Milyonun Üzerinde! Mesleğine Göre Alım Yapıyor

Dünya ekonomi pazarı durağana geçmiş olmasına rağmen Almanya Devleti kamu veya özel sektör kuruluşlarının talepleri doğrultusunda işçi alımı duyurusu yapıyor. Bir çok meslekten alım başvuruları alınmakla birlikte vatandaşlık kolaylaştırıldı.

GENEL 01.06.2019, 01:43 21.07.2019, 09:55
Almanya İşçi Talepleri 1 Milyonun Üzerinde! Mesleğine Göre Alım Yapıyor

Dünyadaki ekonomik durgunluğa rağmen Almanya'da işçi açığı 1 milyonun üzerine dayandı. Federal İş Ajansı Araştırma Enstitüsü’nün IAB raporuna göre; çeşitli sektörlerdeki işçi açığı 2019'un ilk yarısında 1 milyonun üzerinde olarak saptadı, rakamın sene içerisinde daha da artmasına net gözüyle bakılıyor. Almanya'nın ihtiyaç duyduğu profiller ise yazılımcı, hekim, bilim insanları ve yabancı dil bilen yüksek donanımlı çalışanlar aranıyor. Almanya 1 Milyon işçi arıyor.

Federal İş Ajansı Araştırma Enstitüsü'nün (IAB) raporunda, geçen yıl son çeyreğinde 240 bin işçiye daha ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, patronların İş Ajansı’na bize acilen işçi bulun diye müracaatta bulunduğu aktarıldı. 2018 yılı ile mukayese edildiğinde işçi açığının 290 bin arttığı belirtiliyor.

Geçen yıl iş piyasasındaki her 100 açığa karşı 250 işsiz bulunurken, bu yıl her 100 işçi açığına karşılık 170 işsizin bulunduğu belirtildi. İşsizlerin özelliklerine göre tam olarak bire bir dağıtılamadığı, ihtisas alanlarına göre kimi yerlerde izah eder oluşabileceği görülürken işsizlik oranları da yüzde 4 kadar gerilemiş durumda.

Almanya Uzmanlardan oluşan işçi alımı yapıyor;

Dünyadaki ekonomik durgunluk ve resesyona karşın, Almanya'da böyle bir tablonun ortaya çıkmasının nedeni ise hasta ve yaşlı bakım sektöründe çalışan ihtiyacının artması hizmet sektörüne yoğun talep ile eğitim ve çocuk yetiştirme alanındaki gelişmeler olarak gösterilmektedir.

Almanya, çeşitli alanlarda uzman işçilere veyahut eğitimli, meslek sahibi çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Bilgisayar uzmanları, yazılımcılar, doktorlar, bilim insanları, dil bilen yüksek donanımlı insanlar ise bunların başında gelmektedir.

Doğu Avrupa'dan gelen işgücü bu alanlardaki boşlukları doldurmaya yetmiyor. Bu yüzden sözgelimi Türkiye'den gelebilecek yüksek donanımlı çalışanlar, mesleklerine uygun iş bulduğu takdirde daha kolay oturma ve çalışma müsadesi alabilmektedirler. Sizde hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
ümran bahurşah 2 yıl önce
arapcayi iyi derece konuşabilir ve araba kullanma ehliyetim var