AK Parti'den EYT'liler için Açıklama Geldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 'ndan emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son dakika açıklaması geldi.

GENEL 05.07.2020, 16:55
AK Parti'den EYT'liler için Açıklama Geldi

AK Parti'den EYT Açıklaması Geldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 'ndan emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, EYT konusunda çalışma var mı? EYT'lilerin mağduriyeti giderilecek mi? sorularına yanıt verdi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 'un yanıtlaması üzerine TBMM'ye bir soru önergesi verdi. Verilen soru önergesinde Gürer, Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarla ilgili bir çalışma olup olmadığını sordu.

Fethi Gürer, soru önergesinde şu soruları sordu:

4447 sayılı kanunla prim ve gününü dolduranların, emekli olmasında yaş düzenlemesi getirilmiş ve bu nedenle binlerce kişi emekliliği geldiği halde emekli olamamıştır. Cumhurbaşkanı Danışmanı bu konuda bir çalışma yapıldığını belirtmesi ile bu bağlamda beklenti artmıştır.

1. Gün ve prim tamam olduğu halde yaş nedeni ile emekli olamayanlar için yapılması düşünülen düzenleme ne zaman gerçekleşecektir?

2. Hazine ve Maliye Bakanı EYT konusunda çalışma olmadığını ifade edip Cumhurbaşkanı Danışmanının tam tersini söylemesinin yarattığı farklılık binlerce insanın umudu ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle konunun kamuoyunca da açıkla bilinmesinde yarar vardır. Cumhurbaşkanlığının konuya bakış  ve yaklaşımı nedir?

CEVAP GELDİ

Daha önce EYT soru önergelerine cevap gelmemişti. Bakan Selçuk, Gürer 'in bu sorusuna şu şekilde cevap verdi:

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun yürürlük tarihinden öcne sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları mülga 506 sayılı sosyal sigortalar kanuınu, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar sosyal sigortalar kurumu kanunu ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti emekli sandığı kanunundaki hükümlere göre belirlenmekte, sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve sosyal güvenlik kurumundna yazılı istekte bulunma koşullarının birlikt eyerine getirilmesi gerekmektedir. Söz konusu koşulların herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalıya aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, emeklilik sistemlerinde yaş şartı, 8.9.1999 tarihinde 4447 sayılı işsizlik sigortası kanunda yapılan düzenlemeyle 58 ve 60 olarak belirlenmiş ancak sigortalıların yapılan değişiklikten hemen etkilenmemeleri için kademeli geçiş süreci öngörülmüştür. 5510 sayılı kanunda yaş şartı 58 ve 60 olarak belirlenmekle birlikte, yine kademeli geçiş süreci ön görüleerek yaş şartı kademeli olarak 65'e yükseltilmişti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)