Adnan Oktar’ın Örgütünün Finansal Yapılanması Deşifre Oldu

İstanbul Polisinin Adnan Oktar ve yapılanmasına düzenlediği operasyonda örgütle ilişkili olduğu tespit edilen 86 şirkete kayyum atandı.

GENEL 13.07.2018, 23:22
Adnan Oktar’ın Örgütünün Finansal Yapılanması Deşifre Oldu

Örgütün Ekonomik Yapısı

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Adnan Oktar yapılanmasına yönelik operasyonlar düzenlenmeye devam ediyor. Haklarında yakalama kararı çıkarılan 160’ı kadın 235 şüpheliden 190’ınana gözaltı yapıldı.

2 yıl önce Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu ile başlatılan soruşturma kapsamında 86 şirketin örgütle bağlantısı tespit edilmişti. Bu şirketlere kayyum atandı. Yapılan araştırmalarla örgütün finansal kaynakları da çözülüyor. Adnan Oktar’ın aylık kazancı 1 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında olduğu düşünülüyor.

Milyonluk Kazanç Sağlıyorlar

İddialara göre Oktar yapılanması uluslar arası şirketlerle ticari güven sağlandı. Önce yüklü miktarda mal alımı yapılarak ödemeler düzenli olarak yapıldı. Ancak daha sonra ödemeler yapılmayarak şirketler adına kredi çekilip, başka kişilere devredilmiş.

Örgüt tarafından kullanılmak üzere pek çok lüks villa kiralanmış. Hatta bazılarının kirasının 200 bin lira olduğu ortaya çıktı. Örgüte bağlı pek çok kişinin mirasına sahip olmak için de zorla belge imzalatıldığı ortaya çıktı.

Yapıya ait evlerde bulunan depolarda 4 kamyon dolusu el yapması eser, altın varaklı el oyması ya da vazo gibi eşyalar bulundu. Bu eşyaların tarihi eser olup olmadığı araştırılacak. Eğer eşyalar tarihi eserse Oktar’ın serveti kat kat katlanacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)