Adaylar TYT İçin Ter Döktü

YGS sisteminin yerine getirilen TYT sınavına 30 Haziran Cumartesi günü tüm Türkiye’den adaylar katıldı.

GENEL 01.07.2018, 18:37 01.07.2018, 19:20
Adaylar TYT İçin Ter Döktü

Okuduğunu Anlayan İyi Puan Alacak. İlk defa uygulanan TYT sınavı sonrası uzmanlar tarafından ilk değerlendirmeler yapıldı. Uzmanlara göre sınav tüm testleri açısından okuduğunu anlamaya yönelik bir sınav olarak tarif edildi. Türkçe sorularında gramer bilgisine çok fazla girilmemesi ancak bunun yerine uzun paragraflar ile öğrencilerin anlama kabiliyetlerinin ölçülmeye çalışılması dikkatlerden kaçmadı.

Matematik testi ise bir önceki YGS sınavına kıyasen zordu. Zira soru tiplerini ezberlemiş bir şekilde sınava giren öğrencilerin soruları anlamada zorluk yaşamaları söz konusu olabilecek. Ezber bozan bir şekilde sorular hazırlanmış ve gündelik yaşam ile de sorular ilişkilendirilmiştir.

Süre Yetmedi.

Sınavın okuduğunu anlamaya yönelik bir sistemi olması öğrencilerin zaman kaybetmesine neden oldu. Öyle ki pek çok aday alan dışı sorulara yönelerek ek puan kazanma stratejisini hayata geçiremedi. Bu sebeple TYT sınavında hızlı okuma alışkanlıklarının son derece önem kazandığını ifade edebiliriz.

31 Haziran günü ise alan sınavları ile birlikte yabancı dil sınavı yapılacak. Adaylar TYT sınavında baraj puanı geçmeleri durumunda alan testleri ile birlikte ortalamaları hesaplanacak ve ardından da yerleştirme puanları oluşacak. Adaylar bu puanlar ile ön lisans ya da lisans bölümlerini tercih edebilecekler. TYT sınavının ilk kez yapılıyor olması adayların tercihlerinde de dikkatli olmasını gerektiriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)