Adalet İçin 100 Gün Sınırı Geliyor

1 Ocak tarihi itibari ile yargılamaları hızlandırmak için hakimlere ve savcılara 100 gün hedefi koyulacak.

GENEL 07.08.2018, 22:50 07.08.2018, 22:46
Adalet İçin 100 Gün Sınırı Geliyor

Yargı İki Kat Hızlanmalı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İbn Haldun Üniversitesi'nde yaptığı konuşma ile yargıda bir yeniliği açığa kavuşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 günlük icraat planında bahsedilen yargının hızlandırılmasının nasıl olacağını açıkladı. 6-7 aydır üzerinde çalıştıkları uygulamayı anlattı.

Türkiye’de bir davanın ortalama 200 gün sürdüğünü belirten Gül, davanın 100 günü aşmaması hedefini koyduklarını söyledi. Bakanlık tarafından belirlenen yaklaşık 600 dava konusunda hakimlere karar vermek için 100 gün süre tanınacak. Kararı 101. güne bırakan hakim hakkında teftiş başlatılacak. Gerekli ise hakim eğitime alınabilecek.

1 Ocak’tan itibaren bakanlıkça belirlenen davalar için vatandaş davayı açtığı anda davanın bitmesi gereken hedef süreyi gösteren belge vatandaşa verilecek.

Gül,

İbn Haldun'un 'Adaletsizlik medeniyetleri mahveder' sözünü hatırlatarak ülkenin mahvolmaması ve daha çok gelişmesi için adaleti gecikmeden tesis etmek için çalışacaklarını ifade etti.

Genç Hakim ve Savcılar Çok Fazla

Kamudan yaklaşık 4 bin deneyimli hakim ve savcının ihraç edildiğini söyleyen Gül, acil hakim savcı ihtiyacı oluştuğunu belirtti. Şu anda çalışan hakim savcıların yarısının 5 yıl ve atkında tecrübeye sahip olduğunu aktardı. Genç hakim ve savcıların çok fazla olduğunu söyleyen Gül, son 3 yılda alınan kadın hakim ve savcıların daha fazla olduğunu söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)