Açıkta Geçen Süreler Prof Olmak İçin Gerekli 5 Yıl Şartına Sayılmalıdır

YÖK tarafından verilen görüş yazısında; prof olmak için gerekli olan 5 yılın hesabına açıkta geçen sürelerin dahil edileceği bildirildi. Bu düzenleme gereğince doçentlik unvanı alan kişiler en az 5 yıl boyunca çalışma yaptıktan sonra prof olma şartlarını sağlayacaktır.

GENEL 06.10.2019, 15:10
Açıkta Geçen Süreler Prof Olmak İçin Gerekli 5 Yıl Şartına Sayılmalıdır

Prof Olma Şartları
2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile profesör olmak için gereken şartlar belirlenmiştir. Profesörlüğe yükseltilerek atamak için doçentlik unvanı almak gerekir. Bu unvanı aldıktan sonra en az 5 yıl boyunca açık bulunan profesörlük kadrosu ile ilgili alanlarda çalışmak, ilgili bilim alanında özgün yayınlar veya çalışmalar yapmak gerekir.

Bu düzenleme gereğince doçentlik unvanı alan kişiler en az 5 yıl boyunca çalışma yaptıktan sonra prof olma şartlarını sağlayacaktır. 

Bir öğretim üyesi Üniversitelerarası Kurul Başkanlığından doçentlik unvanını alarak doçent öğretim üyesi olmuştur. Bir devlet üniversitesinde görev yaparken olağanüstü hal döneminde açığa alınmıştır. Görevine iade edildikten sonra açıkta geçirdiği sürelerin prof olmak için beklenmesi gereken 5 yıllık süreden sayılmasını istemiştir. İlgili üniversite tarafından açıkta geçen sürelerin 5 yıllık süre kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına görüş sorulmuştur.

YÖK Görüşü
Başvuruyu değerlendiren YÖK, ilgililerin açıkta geçirdiği süreyi bilimsel çalışma yapmak için gerekli olan süreden saymıştır. Ancak bunun için açıkta olan kişinin bilimsel çalışmalar yapması, uluslar arası düzeyde orijinal eserler vermesi veya uygulamaya yönelik çalışmalar yapmış olması şartını aramıştır. Bu tür çalışmaları olan kişilerin açıktaki süreleri de prof olmak için gerekli 5 yılın hesabına katılacaktır. YÖK görüşünden hareketle doçentler açıktaki sürelerde de bilimsel çalışmalarına devam etmişse bu süre sayılacaktır.

YÖK tarafından verilen bu görüş, aynı durumdaki diğer öğretim üyelerine de ışık olacaktır. Açıkta iken ya da ihraç olduktan sonra iade edilen doçent öğretim üyeleri bu arada geçen süreleri prof olmak için gerekli süreye saydırabilir. Kamu görevine henüz iade edilmeyenler de bilimsel çalışmalarına devam ederek bu süreci lehlerine çevirebilirler.

Bu süre içinde bilimsel çalışma yapmak kriterine ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapılmadığından üniversitelerin takdirine bırakıldığı söylenebilir. Yapılan değerlendirme sonucu bu süre sayılırsa prof olma şartları sağlanabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)