ABD Türkiye'yi Şikayet Etti

ABD tarafından alüminyum ve çelik ham maddelerinin ithalatına ek vergiler getirildi ve bazı ülkeler bu karara misilleme uyguladı.

GENEL 16.07.2018, 23:28
ABD Türkiye'yi Şikayet Etti

5 Ülkeyi Şikayet Etti

Uzmanlar tarafından ticaret savaşı olarak adlandırılan bu duruma karşı alüminyum ve çelik ihracatı yapan ülkeler de harekete geçti ve misilleme yaptılar. Bu ülkeler arasında Çin, Kanada, Meksika, AB ülkeleri ve Türkiye de yer alıyor.

Bu ülkeler tarafından uygulanan misillemeye karşı ise ABD dünya ticaret örgütüne şikâyette bulundu. ABD bu şikayetinde kendi uyguladığı ek vergilerin gerekçesinin belirtildiğini ancak misilleme uygulayan ülkelerin buna bir gerekçe sunmadıklarını ifade etti.

Verginin Gerekçesi

ABD tarafından koyulan ek vergilerin sebebi ilk etapta yerli üretimin desteklenmesi olarak açıklandı. Böylelikle dış borcun azaltılması hedeflendi. Koyulan ek vergiler sayesinde ürünleri ithal eden firmalar yerli ürünlere yönelecek ve böylelikle dış borçlanma da azalacak.

Ancak küreselleşmenin hızlanması ile birlikte böylesi bir tedbirin koyulması pek çok kimse tarafından büyük bir tepki ile karşılandı. Uluslararası ilişkilerde muhafazakar yaklaşımların etkili olması ticaret firmalarını tedirgin etmeye başladı. ABD'nin bu kararlı uygulamasının ne zaman son bulacağı ise merak ediliyor.

Ticaret savaşlarının daha uzun bir süre devam etmesi halinde küresel bir ekonomik krizin eşiğine sürüklenilmesi de kaçınılmaz görülüyor. Bu sebeple yatırımcılar bu çalkantılı sürecin biran evvel sona erdirilmesini istiyorlar. Aksi takdirde gelişmekte olan ülkeler ağır hasar alabilirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)