ABD ile Vize Krizi Çözüldü

Türkiye İle Amerika Birleşik Devletleri arasında bir süredir devam eden vize krizi çüzüldü. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği randevulara getirdiği vize kısıtlamasını kaldırdı.

GENEL 28.12.2017, 20:16 01.01.2018, 23:07
ABD ile Vize Krizi Çözüldü

Ekim ayından bu yana Amerika Birleşik devletleri ile yaşanan vize krizi çüzüldü. Türkiye'nin Washington Büyük Elçiliği ABD ile eş zamanlı olarak vizelerin kaldırıldığını belirtti.
Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletlerine güvence verdiği iddialarına Büyükelçilik ''ABd'ye herhangi bir güvence vermedik''. dedi.


ABD Dışişleri Bakanlığı internet adresinde ''Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın, Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır. Ayrıca Türk hükümeti ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde, Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir.

Tutuklu yerel misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut iddialara ilişkin ciddi kaygılarımız sürmektedir. Aynı şekilde, Olağan Üstü Hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin kaygılarımız da devam etmektedir. ABD yetkilileri, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmelerini sürdürecektir." şeklinde açıklama yaparak vize krizinin çözüme kavuştuğunu duyurdu.

ABD ile Ekim ayından bu yana devam eden vize krizi bir ABD büyükelçilik çalışanının tutuklanması kararından sonra başlamıştı. ABD dışişleri Bakanlığının iddiasına göre vize kısıtlamasının kaldırılması için Türkiye ABD'ye güvence verdi. Türkiye tarafı ise bu iddiaları yalanlıyor.

ABD ile Vize Krizinin Çözülmesinde sonra sınır kapılarına talimat yazılarak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına vize kısıtlamasının kaldırılması talimatı verildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@