65 Yaş Üzerine Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Salgın hastalık Koronavirüs nedeniyle 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi.

GENEL 21.03.2020, 22:24 21.03.2020, 22:29
65 Yaş Üzerine Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Gece Yarısından İtibaren Uygulanacak

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildiği ifade edildi. Yasak gece yarısı 00.00 itibariyle uygulanacak. Yasağı ihlal eden vatandaşlar hakkında cezai işlem uygulanacak. Yaşlılar ile birlikte kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar da sokağa çıkamayacak. 

Yaşlılar, sokağa çıkma yasağı olmadan evvel tüm uyarılara rağmen sokaklara çıkmaya devam ediyordu. Bankların kaldırılmasına karşın sokakları bırakmayan yaşlılara karşı son çare olarak sokağa çıkma yasağı getirildi. Yaşlıların sokağa çıkmasını engellemek için polis, zabıta ve bekçiler görev yapacak.

Kronik rahatsızlığı olan hastaların da bu süreçte oldukça dikkatli olması gerekiyor. Zira Dünya Sağlık Örgütü sadece yaşlıların değil kronik rahatsızlığı olan herkesin risk grubu içerisinde olduğunu belirtti. Her ne kadar Koronadan ölenlerin yaş ortalaması 70’in üzerinde olsa da gençlerden de can kayıpları görülmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi bu süreçte yapılması gereken en önemli şeylerin başında geliyor. Kalabalık alanlardan uzak durmak ve sürekli olarak dezenfekte işlemlerini yapmak hayati öneme sahiptir. Para ya da farklı eşyalarla temas edilmesi durumunda dezenfektanlar kullanılarak ellerin temizlenmesi son derece önemlidir. Kolonya kullanımı da virüsün öldürülmesi konusunda etkili olan yöntemlerden birisidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)