5 Bin OGM Kamu Personeli Alımı İçin Cumhurbaşkanı Onay Verdi

Orman Bakanı tarafından verilen 5 bin kamu personel alımı müjdesi uzun bir süredir askıda kalmıştı ancak Cumhurbaşkanı’nın atama olurunu imzaladığı açıklandı.

GENEL 06.08.2019, 21:46
5 Bin OGM Kamu Personeli Alımı İçin Cumhurbaşkanı Onay Verdi

Tarım Personelleri de Bekliyor
Başkanlık sistemine geçmeden evvel Tarım Bakanlığı bünyesine 10 bin kamu personel alımı yapılacağı ifade edilmişti. Ancak üzerinden 2 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen halen daha bir atama gerçekleştirilmedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise norm kadro çalışmalarının yapıldığını ifade etmişti. Ancak bu çalışmaların sonu bir türlü gelmedi. Uzun bir süre geçtikten sonra Orman Genel Müdürlüğü için 5 bin personel alımı yapılacağı müjdesi verilmişti. Ancak bu müjdenin üzerinden de epey bir zaman geçmesine rağmen halen daha alım yapılmadı. 

Toç-Bir-Sen ise beklemede olan Orman Genel Müdürlüğü personel adayları için beklenen haberi verdi. Sendikanın verdiği habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atama kararını imzaladı. Bu imzanın ardından personel alımları gerçekleştirilecek ve kısa süre içerisinde personeller görevlerine başlayacaktır. 

OGM personel alımı hakkında gelen bu haber yüzleri güldürdü. Ancak tarım kısmı için alınacak personellerde herhangi bir gelişme olmaması da endişeleri artırdı. 2 seneye yaklaşan bir süredir personel alımı gerçekleştirilmiyor. Adaylar tarımda kalkınma gerçekleşmesi bekleniyorsa personel alımlarının yapılması gerektiğini düşünüyorlar. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ise bu talepler karşısında özel sektörü işaret etmişti. Kendisi gibi adayların da direkt olarak devleti düşünmemeleri gerektiğini tavsiye etti. Bunun yerine özel sektörde deneyim kazanmalarını tavsiye etti. 

Bakan Pakdemirli, personel alımını geciktiren temel nedenin norm kadro çalışmalarının olduğunu ifade etmişti. Zira başkanlık sistemi ile birlikte bakanlıklar birleştirilmiş ve personel ihtiyacının yeniden belirlenmesi ihtiyacı doğmuştu.

Ancak bu çalışmaların aşırı derecede uzun sürmesi personel alımlarını geciktirdi. Bu nedenle de adayların mağduriyetleri arttı. Bu konuda acilen adım atılması gerekmektedir. Aksi takdirde adayların yaşadıkları bu zorlu süreç daha da çok uzayacaktır. Bu konuda herhangi bir gelişme yaşanması durumunda sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz. sendikaların bu konuyu güçlü bir şekilde dile getirmeleri halinde sorun çözülecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)