4 Aşamalı Normalleşme Planı Hazırlanıyor

Cumhurbaşkanının ramazan bayramına normalleşme hedefini açıklaması üzerine normalleşme planı hazırlanmaya başlandı.

GENEL 23.04.2020, 20:50
4 Aşamalı Normalleşme Planı Hazırlanıyor

Bakanlıklar Çalışıyor

Salgının yatay seyre geçmesi üzerine Ramazan bayramı sonrasında normalleşme hedefleniyor. Erdoğan’ın bu açıklaması üzerine bakanlıklar çalışmaya başladı. 21 Nisan tarihinde MEB’in birimlerine gönderdiği yazıya ulaşıldı. İncelendiğinde ise bakanlığın kendi görev alanındaki konularda öneri ve eylemleri planladığı görüldü. 

Planda kovid 19 aşısı bulunana kadarki süreç yer almaktadır. Süreç 4 aşamalı olarak tarihlere ayrılmış ve adım adım eski düzene dönülmesi amaçlanmıştır. Plan aşının 2020 sonunda bulunması ihtimaline göre yapılmıştır. Beklentiler karşılanmazsa B planları devreye girecektir. 

İçişleri Bakanlığının İlk Adımı Restoranların Açılması

MEB tarafından birimlere gönderilen yazıda ek olarak İçişleri Bakanlığının eylem planı yer aldı. Bu planının ilk adımı kafe ve restoranların yeniden açılması oldu. Restoranların açılması 31 Ağustos 2020 tarihine kadar aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. İlk etapta sadece mesai saatlerinde hizmet vereceklerdir ve müşteri sınırlaması yapılarak sosyal mesafe korunacaktır. İlk adımın atılması için ülke genelinde en az 14 gün boyunca hiç vaka çıkmamalıdır.

İkinci aşama olarak ise saat sınırı kaldırılacak ancak sosyal mesafe korunacaktır. Bu aşamaya geçmek içinse en az 30 gündür vaka görülmemiş olması gerekir. Son aşama ise 2021’de uygulanacaktır ve yaksa öncesi dönemdeki serbesti sağlanacaktır. Üçüncü aşamaya geçmek için ülke genelinde pozitif vaka kalmamalıdır.

Yorumlar (0)