31 İle Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

İçişleri Bakanlığı tarafından 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

GENEL 10.04.2020, 22:31
31 İle Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Yasak 2 Günle Sınırlı

10 Nisan 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak şu an için 31 il ile sınırlandırıldı. Bu iller daha önce şehirlerarası ulaşımın yasaklandığı yerler oldu. Yani 30 büyükşehir olan il ve Zonguldak yasak kapsamındadır. 

Yasak şu an için 2 gün süreyle getirilmiştir. 10 Nisan 2020 saat 24.00 itibariyle yasak başlayacaktır ve 12 Nisan 2020 saat 24.00’a kadar devam edecektir. Yani yasak hafta sonu yoğunluğunu önlemek için Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayacak şekilde getirilmiştir. Aynı zamanda hafta içi çalışanlar da yasaktan etkilenmeyecektir. Pazartesi günü geldiğinde 20 ile 65 yaş grubu arasındaki herkes işine devam edebilecektir. Ancak yine de mecbur olmadıkça dışarı çıkmamak gerekir. 

En Riskli Yerlere Yasak Getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün korona virüs açısından en riskli olan yerleri açıklamıştı. Bu yerlerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Trabzon geliyordu. Türkiye’nin korona virüs haritası vaka görülme oranının nüfus çoğunluğu ile hemen hemen uyumlu olduğunu göstermektedir. İşte bu nedenlerden ötürü 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı gelmesi uygun görüldü.

Vatandaşın market ya da ekmek alma gibi sebeplerle dahi dışarı çıkması yasak olacaktır. istisnalar açıklanmadığı için şu an yasak mutlak olarak uygulanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)