31 İle Giriş Çıkış Yasağı 15 Gün Uzatıldı

Kovid 19 önlemleri kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak’a giriş çıkış yasağı 15 gün daha uzatıldı.

GENEL 19.04.2020, 11:30
31 İle Giriş Çıkış Yasağı 15 Gün Uzatıldı

Bu Gece Uzatılacak

3 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan Bakanlık Genelgesi ile 30 büyükşehir ile Zonguldak için giriş çıkış yasağı konulmuştu. Kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak olan tüm seyahatler yasaklanmıştı. Sadece belirli istisnai durumlara sahip olanlar seyahat izin belgesi alarak ulaşım sağlayacaktır. Bu yasak hem bireysel araçlarla seyahati hem de toplu taşıma araçlarını kapsamaktadır. 

İşte bu yasak 18 Nisan 2020 tarihi saat 00.00 itibariyle sona eriyordu. Bu süre 15 gün daha uzatıldı. 3 Mart 2020 tarihine kadar 31 il için giriş çıkış yasakları devam edecektir. 

Salgına Olumlu Etkisi Görüldü

Salgın tehdidinin devam ettiği günlerde en önemli silah sosyal mesafe ve izolasyondur. Ulaşımın aktif olarak devam etmesi virüsün taşınması anlamına geliyor. Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile seyahat yasağı uygulanmaya başlamıştı.

Halk sağlığı ve kamu düzenini korumak için konulan seyahat yasağının olumlu etkisi görülmektedir. İnsanlar toplu taşıma gibi kapalı alanlarda sosyal mesafeyi koruyamıyordu. Fiziksel temas ve solunum gibi yollarla virüs kolaylıkla toplumun büyük kısmına yayılabilirdi. İşte alınan tedbirler bu riskleri en aza indirdi. Önlemlerin devam etmesi ile korona virüs tablosunda durağanlaşma ve hatta oranlarda iyileşme sağlandı. Ancak risk halen ortadan kalkmadığı için önlemlere devam ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)