3. Havalimanı Projesinde Değişiklik Yapıldı

İstanbul Yeni Havalimanı’nın yüzde 73’ü tamamlanmıştı ki bir değişikliğe gidildi. Uçakların yakıt ihtiyacının karşılanması amacıyla ilave dolgu projesi ile havalimanı büyütülecek.

GENEL 04.01.2018, 10:34
3. Havalimanı Projesinde Değişiklik Yapıldı

Projedeki değişiklikle dalgakıranların boyu 100 metreye kadar uzatılarak 650 metreye çıkarılacak. 

İkmal Alanı Projesi Genişletildi

90 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanının şu anda yüzde 73’ü tamamlandı. Havalimanının bir kısmı tamamlanınca hizmete açılacak. Kullanıma açılacak olan ilk fazın 29 Ekim’de açılışının yapılması bekleniyor. Projede uçaklara yakıt ikmalinin az olması fark edilince planda değişikliğe gidildi ve uçaklara günde 12 milyon 500 bin litre yakıt verilecek kapasite oluşturulacak. 

Yılda 200 Milyon Yolcu Kapasitesine Ulaşacak

3. havalimanı inşaatında yapılan proje değişikliği ile uçakların yakıt ihtiyacını karşılayacak olan ikmal alanı genişletilecek. Planda yapılan değişiklikle limanın dalgalardan daha iyi korunması için dalgakıranların boyu 550 metreden 650 çıkarılacak. 

Yeni havalimanın inşaatı deniz kıyısında olduğu için projede dalgakıran boylarında da değişiklik yapılarak, sorumlara karşı önlem alındı. Bakanlık, yapılan incelemelerde liman giriş ağzının yeterli mesafede uzatılması gerektiğinin fark edilmesi üzerine dalgakıran boylarında değişikliğe gidildiğini açıkladı. 

Havalimanı inşaatı tamamlandığında yılda 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Havalimanı 9 bin kamera ile aynı anda, anlık olarak takip edilecek. Proje tamamlandığında 454 uçak park yeri olacak. Havalimanı inşaatının tamamlanması ile yolcu kapasitesi Türkiye nüfusunun iki kattan fazla katlayacak.

Yorumlar (0)