2,5 Milyon Kişinin İstihdamı Anlık Takip Edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan yeni istihdam seferberliği bakanlıklar tarafından anlık takip edilecek.

GENEL 06.03.2019, 22:00
2,5 Milyon Kişinin İstihdamı Anlık Takip Edilecek

Meslek Odalarından Sayı Alındı
İstihdamın artırılması amacı ile ikinci defa seferberlik başlatan hükümet Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden istihdam edebilecekleri kişi sayısını teker teker istedi. TOBB ise bünyesindeki tüm meslek odalarına kaç kişi istihdam edebileceklerini sordu ve böylelikle 2.5 milyon sayısına ulaşıldı.

Verilen bu sözün yerine getirilmesi konusunda başta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklar takipçi olmaya devam edecek. 

İstihdam Teşvikleri
2,5 milyon sayısının gerçekleştirilebilmesi için hükümet kanadından da birtakım teşvikler ortaya koyuldu. Bu kapsamda yeni istihdamların tamamına 3 ay boyunca devlet destek verecek. Bu destek ücretten sigorta primlerine kadar tüm kalemleri kapsıyor. Dolayısıyla işverenler ilk 3 ay boyunca herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmayacak.

3 aylık sürenin sonunda ise sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak. Bu destek ise 9 ile 15 ay arasında değişiklik gösterecek. Son derece cazip olan bu teşvikler ile 2019 yılı içerisinde 2.5 milyon yeni istihdam sağlanması amaçlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafındanduyurulan bu teşvik ile ilgili gelişmeler anlık takip edilecek ve sene sonunda sonuçlar paylaşılacaktır. Eğer hedef tutturulursa büyük bir başarıya imza atılmış olacak. Bu sayede ekonominin dr canlanması pekala söz konusu olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)