181 Bin FETÖ Yakınının Pasaport Yasağı Kalkacak!

AK Parti grup toplantısında konuşan Recep Tayyip Erdoğan, hakkında FETÖ sebebiyle işlem yapılan kişilerin yakınlarından 181 bin kişinin pasaport yasağının kalkacağını belirtti.

GENEL 08.07.2018, 19:03
181 Bin FETÖ Yakınının Pasaport Yasağı Kalkacak!

181 Bin 500 Pasaport Tahdidi Kalkacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda pek çok konuya değindi. Bu başlıklar içinde FETÖ gündemi de vardı. FETÖ ile mücadelenin aynı şekilde kesintisiz ve kararlı şekilde devam edeceğini söyledi. FETÖ davalarını yakından takip ettiklerini ifade etti. Artık soruşturmaların ve davaların belirli bir aşamaya geldiğini söyleyen Erdoğan, bir mani olmaması halinde 181 bin 500 kişiyle ilgili pasaport tahdidinin ortadan kalkacağını söyledi. Bu şekilde yakınlarının suçlarından dolayı pasaport alamayan vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini belirtti.

FETÖ Yakınlarının Mağduriyeti Giderilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiği gibi FETÖ yakınlarının pasaport alamaması mağduriyet oluşturuyordu. Kendisinin işlemediği, bir yakınına isnat edilen suçtan ötürü kişilerin seyahat özgürlüğü kısıtlanıyordu. Böylece suçlar ve cezaların şahsiliği prensibi de ihlal ediliyordu.

Kişinin kendisi hakkında hiçbir isnat olmamasına rağmen eğitim, sağlık, iş gibi zaruri sebeplerle dahi olsa yurtdışına çıkış yapılamıyordu. Bu şekildeki 181 bin 500 kişinin pasaport tahdidi kaldırılabilecek. Ancak bir şartla: pasaport yasağının kaldırılmaması için bir mani olmaması gerekiyor. Maniden kastın ne olduğu, kimlerin yasağının kaldırılacağı ya da kaldırılmayacağı bilinmiyor. Ancak Erdoğan’ın konuşmasından anlaşıldığı üzere bu karar alınırken soruşturma ve davalar esas alınacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)